Aldous Huxley

Aldous Huxley

Aldous Leonard Huxley (1894-1963) był angielskim pisarzem, eseistą oraz naukowcem. Największą popularność przyniosła mu powieść „Nowy wspaniały świat” będąca dystopią.

Życiorys autora 

Huxley wywodził się z rodziny z tradycjami literackimi. Zarówno ojciec (Leonard Huxley), jak i dziadek (Thomas Huxley) są autorami wielu cenionych esejów i artykułów. 

Aldous skończył prestiżową szkolę męską Eton College, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiował medycynę i filozofię, co miało duży wpływ na jego dalsze życie. Ukończenie filozofii pozwoliło mu napisać wiele cenionych esejów, natomiast zainteresowanie naukami medycznymi widać było w prowadzonych badaniach dotyczących substancji psychoaktywnych (głównie LSD). 

Huxley nie brał udziału w I wojnie światowej ze względu na postępującą wadę wzroku. Obawiano się, że całkowicie straci wzrok, co zmusiło go do przerwania nauki i nauki alfabetu Braille’a. Po kilku latach mógł wznowić studia, a wadę zaczęto korygować. Aldous dużo podróżował, zamieszkał na kilka lat w Europie oraz Ameryce Południowej. Pod koniec życia osiadł w Stanach Zjednoczonych. 

Twórczość 

Duży wpływ na twórczość autora miała samobójcza śmierć jego brata oraz śmierć matki. Pomimo że po ukończeniu studiów zaczął pracować jako nauczyciel w Eton, na dłużej związał się z literackim pismem „Athenaeum”, był również krytykiem teatralnym w  „Westminster Gazzette”. W karierze literackiej na początku skupił się na wydawaniu tomików poetyckich. Po czasie zaczął tworzyć prozę, co przyniosło mu popularność w środowisku. Peter Firchow, jeden z najwybitniejszych badaczy twórczości Huxleya określa go jako „niechętnego modernistę”. Jego poświeci osadzone w teraźniejszości, zanurzone zostały w ideach przeszłości. Zaliczany jest również do przedstawicieli nurtu New Age.

Wśród najbardziej cenionych publikacji autora znajdują się: 

Powieści:

  1. Crome Yellow (1921)
  2. Nowy Wspaniały Świat (1932)
  3. Po wielu latach (1939)
  4. Wyspa (1962)

Eseje:

  1. Muzyka Nocą (1931)
  2. Filozofia wieczysta (1945)
  3. Drzwi Percepcji (1954)
  4. Niebo i Piekło (1956)
  5. Nowy wspaniały świat – 30 lat później – Raport rozbieżności (1958)

Źródła:

D. Sawyer, Aldous Huxley: A Biography, 2002.

*Kod nie obejmuje kategorii PROMOCJE.