Halucynki to potoczna, zdrobniała nazwa na grzyby psylocybinowe – nazwa słodka – dla niektórych zbyt infantylna i powstała od złego słowa… gdyż halucynacje to nie po halucynkach. Jest wiele rodzajów grzybów, które uznaje się za halucynogenne. W Polsce jednym z najpopularniejszych jest łysiczka lancetowata. Takie magiczne grzybki wbrew pozorom znacząco różnią się zawartością substancji aktywnych i tak naprawdę nie każdy z nich wywołuje takie samo zaburzenie percepcji.
SPIS TREŚCI:
- Grzybki halucynogenne
- Dlaczego nie należy mówić o tych grzybach jako halucynogenne?
- Grzybki psylocybinowe – skąd wzięła się ich nazwa?
- Inne nazwy na halucynki
zobacz także:
– grzybki halucynki cena
Grzybki halucynogenne
Łysiczki lancetowate są najpopularniejszymi w Polsce halucynkami. Głównym składnikiem psychoaktywnym w tej odmianie jest psylocybina. Takie grzybki spożywane są na świeżo, ale można z nich również robić wywary czy je suszyć. Ale wbrew pozorom nie służą tylko do odurzania się, zresztą takie wykorzystanie jest nielegalne, bo mogą być także wykorzystywane do celów badawczych. Łysiczka lancetowata jest jednym z tych gatunków halucynek, który występuje niemal na całym świecie. Sama uprawa w warunkach kontrolowanych także nie nastręcza problemów.
Nazwa „grzybki halucynogenne” jest błędna?
Najczęściej mówi się, że grzyby psylocybinowe są halucynogenne. Ale używanie słowa halucynogenne czy halucynki nie jest do końca zasadne. Wynika to z faktu, że spożywanie tego rodzaju grzybów psychoaktywnym nie wywołuje halucynacji. / lecz podnosi nastrój i poprawia humor. Może też wpłynąć na postrzeganie zmysłowe. Rzecz jasna działanie jest indywidualne i często nieprzewidywalne. Jednak, co ciekawe, substancja czynna jaką jest psylocybina wykorzystywana jest również w medycynie np. w leczeniu depresji czy PTSD. Właśnie z tego powodu nie można uznawać ich za stricte halucynogenne. /
Grzybki psylocybinowe – skąd nazwa?
Grzybki halucynogenne często nazywane są halucynkami, magicznymi grzybkami. Jest to gatunek grzybów psylocybinowych, których spożywanie ma realny wpływ na nastrój, orientację, czy też zmienność myśli. Określenie grzyby psylocybinowe odnosi się do faktu, że wszystkie te gatunki posiadają związek chemiczny psylocybinę. Co ważne jest to grupa grzybów nie będąca taksonem, a więc nie są one spokrewnione i to zarówno w systemie pokrewieństwa filogenetycznego, jak i w taksonomiach ludowych. Wszystkie grzybki halucynki mogą wywoływać przeżycie tak zwanego doświadczenia psychodelicznego. Warto wiedzieć, że za działanie psychoaktywne odpowiada nie tylko związek psylocybina, ale także psylocyna, której zawartość w grzybach jest mniejsza. W niektórych grzybach znajduje się także baeocystyna, czy też norbaeocystyna. Takie grzybki występują w naturze i zazwyczaj są małe, brązowe bądź brązowo żółte, przy czym bardzo łatwo je pomylić z gatunkami niejadalnymi czy też trującymi. Cechą charakterystyczną jest niebieskie bądź zielone zabarwienie miąższu podczas krojenia.
Inne nazwy?
Dla grupy grzybów psylocybinowych używa się też nazwy halucynki, haluny czy grzybki magiczne. Magic mushrooms, shrooms to nazwy tych grzybków używane w języku angielskim. Wśród najpopularniejszych gatunków można wymienić cubensis. W języku niemieckim grzybki określa się jako Halluzin-Pilze czy też Halluzinationen. Z kolei w języku francuskim używana jest nazwa champignons psychodéliques lub champignons magiques.