James Fadiman

Większość osób zainteresowanych psychodelikami z pewnością słyszała nazwisko Jamesa Fadimana. To prawdziwe guru świata nauki i osoba, która przeprowadziła liczne badania w zakresie działania substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. Jego odkrycia były przełomowe i mocno wpłynęły na postrzeganie psychodelików. Do tej pory wiele osób się do nich odwołuje. Co ważne jest on też autorem „Przewodnik psychodelicznego podróżnika”. Opracowanie to jest uważane za swego rodzaju biblię dla osób zainteresowanych tematem.

Życiorys Jamesa Fadimana

Fadiman przyszedł na świat w 1939 roku. Jako nastolatek nie wyróżniał się niczym szczególnym. Jednak już w szkole wykazywał zainteresowanie biologią, psychologią i naukami przyrodniczymi. Wybrał więc studia, które miały rozszerzyć jego wiedzę w tych tematach. Po zdobyciu licencjatu na Harvardzie Fadiman zdecydował się też na doktorat z psychologii na prestiżowym Stanfordzie. Tym samym zdobył solidne, teoretyczne podstawy dotyczące ludzkiej psychiki i mechanizmów, które nią rządzą.

Rozkwit kariery naukowej badacza zbiegł się z bardzo ciekawym czasem w historii. W latach 60. w Stanach Zjednoczonych wzrosło zainteresowanie psychodelikami. Wiele środowisk eksperymentowało z różnymi środkami, dlatego też naukowcy rozpoczęli pracę na ich wpływem na ludzką psychikę i świadomość. Aż do 1968 Fadiman oraz jego zespół legalnie zagłębiali się w temat LSD. Przez ten czas zebrali całkiem pokaźny materiał, który stanowił podwaliny znanych dzisiaj teorii. 

Działalność naukowa i psychodeliczny przewodnik — dokonania Jamesa Fadimana

Fadiman wraz z Robertem Fragerem założyli Instytutu Psychologii Transpersonalnej. Organizacja ta miała zajmować się szerzeniem naukowej wiedzy o stosowaniu psychodelików. Celem instytutu było opieranie się na twardych dowodach i ucinanie wszelkich niesprawdzonych spekulacji. 

Dziełem życia Fadiman jest z pewnością jego publikacja „Przewodnik psychodelicznego podróżnika”. To właśnie w niej zawarł całą swoją wiedzę na temat badanych substancji. Mówi w nim o tym, jak za pomocą stosunkowo dużych dawek LSD, meskaliny lub psylocybiny można osiągnąć doświadczenia transcendentne. Do tego naukowiec rozpisał szczegółowy plan dotyczący tego, jak zażywać poszczególne środki, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

James Fadiman nadal działa w USA. Jest cenionym autorytetem dla środowiska zainteresowanego tym tematem. 

Źródła:

https://peoplepill.com/people/james-fadiman
https://www.jamesfadiman.com/