Opis
Książka poświęcona jest terapeutycznemu oddziaływaniu odmiennych stanów świadomości oraz pułapek, które się z nimi wiążą, prezentując też nieznany praktycznie na polskim rynku model psychologii transpersonalnej. W swojej budowie nawiązuje do koncepcji archetypowej podróży bohatera i składa się z czterech części.
Część pierwsza – „Wezwanie do wyprawy” – zawiera ogólne informacje na temat niezwykle pozytywnych skutków tych doświadczeń, lecz także pułapek, które czyhają na takich wędrowców. Opisuje wszelkie możliwe sposoby intencjonalnego i nieintencjonalnego wchodzenia w odmienne stany, jak również różnice między nimi. Omawia zarówno substancje psychoaktywne jak też mnóstwo niefarmakologicznych sposobów stosowanych w wielu kulturach.
Część druga – „Przygotowanie do wyprawy” – dotyczy szczegółowego fizycznego i psychicznego przygotowania do takich doświadczeń i omawia różne możliwe okoliczności w jakich takie podróże mogą się odbywać. Prezentuje modele psychologii transpersonalnej, które pomagają zebrać najbardziej niezwykłe przeżycia w jedną całość i które koniecznie warto poznać zanim zdecydujemy się na takie przeżycia. Szczegółowo opisuje zjawiska związane z powracaniem wspomnień z przeszłości, również z własnego porodu, jak również wszelkie doświadczenia transpersonalne. Szczególna waga przyłożona jest do doświadczeń traumatycznych, doświadczeń związanych z wrażeniem umierania oraz przeżyć o treści demonicznej.
Część trzecia – „W krainie prób” – opisuje terapeutyczne mechanizmy wydarzające się podczas takich sesji. Podkreśla jak ważne jest zaufanie do naturalnego przebiegu takiego doświadczenia i otwartość na wszystko, co się pojawia, a także interpretowanie wszystkiego jako wytwór własnej psychiki i jej projekcję na świat zewnętrzny. Bardzo ważną rolę odgrywa tu również empatyczna, nieoceniająca relacja terapeutyczna. Istotnym elementem jest też praca z ciałem i pomoc w rozblokowaniu fizycznych spięć w ciele. Oddzielny rozdział tej części poświęcony jest sytuacjom kryzysowym – odpowiedniej selekcji osób do takich doświadczeń oraz wszelkich możliwych błędów, które można wtedy popełnić.
Część czwarta – „Integracja. Powrót bohatera do domu” – dotyczy tego, co najważniejsze – czyli wszystkiego, co dzieje się po powrocie do codziennego życia. Omawia zarówno ogólne zasady integrowania takich doświadczeń, zawiera sporo konkretnych praktyk, szczegółowych wskazówek oraz bardzo szczegółowo opisuje wszelkie możliwe pułapki i uproszczenia, którym nieraz podlegają osoby przytłoczone takimi przygodami, zarówno w pozytywny i negatywny sposób. Książka jest pełna terapeutycznych case studies – opisów udanych procesów terapeutycznych oraz wielu komplikacji wynikających z amatorskich eksperymentów lub braku fachowej pomocy w odpowiednim momencie. Przeplata się to z konkretnymi wskazówkami i nawiązaniami do innych, podobnych sytuacji – jak wspinaczka autora na Kilimanjaro, przykłady z literatury czy spontaniczne przeżycia ludzi w kryzysowych i przełomowych sytuacjach. Syntezuje archaiczną wiedzę tajemną i intuicyjne podejście wraz z klasyczną psychologią i najnowszymi badaniami na temat terapii.”
Autor: Tomasz Kwieciński – terapeuta, współzałożyciel Holomind i Holotropic Poland