psilocybe cubensis łysiczka kubańska

Psilocybe Cubensis – Łysiczka Kubańska

Psilocybe Cubensis jest rodzajem grzybów należących to rodziny pieczarkowców. W Polsce znany jest jako Łysiczka Kubańska. Występują one na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wynika to z faktu, że są to grzyby koprofilne zatem dzięki hodowli zwierząt gospodarskich ich populacja znacząco rośnie.

Psilocybe Cubensis – charakterystyka

Psilocybe cubensis wcześniej znane pod nazwą Singer to gatunek grzybów psychodelicznych z rodziny Hymenogastraceae. To grzyby koprofilne, a to oznacza, że rozwijają się na odchodach zwierzęcych typu łajno. Są jedną z grup grzybów saprotroficznych. Ich pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum to Hymenogastraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi. Po raz pierwszy zostały odkryte w 1906 roku przez Franklina Sumnera Earle, który nadał im nazwę Stropharia cubensis. Aktualnie uznawaną przez Index Fungorum nazwę nadał im Rolf Singer, co miało miejsce w 1948 roku. 

Psyilocybe Cubesis – jak go rozpoznać?

Kapelusz ma wymiar wynoszący około 10 cm. Jest szeroki i stożkowaty, ale występuje też odmiana owalna bądź w kształcie dzwonu. Wraz z rozwojem i nabieraniem dojrzałości łasiczka Kubańska rozszerza swój kapelusz, a dojrzałe osobniki można rozpoznać dzięki garbkowatej powierzchni zasnówki. Kolor tych grzybów można określić jako biały z dodatkiem brązowego, bądź żółtego środka, ale może być też w kolorze żółtym. Wraz ze starzeniem się staje się szary bądź niebiesko-zielony.
Odciski jego zarodników są ciemno-brązowe, ale mogą być też czarne. Są gładkie, grubościenne.

Blaszki są przyrośnięte, ale mogą też odchodzić od powierzchni kapelusza. Trzon ma długość wynoszącą od 4 do 15 cm, natomiast jego grubość wynosi od 0,4 do 1,5 cm. Trzon jest suchy, biały, ale może także żółty. Zasnówka jest w kolorze błotnistym, ale może występować też w kolorze białym, bądź być zabarwiona na niebiesko. Na szypułce tworzy cienki, delikatny pierścień, który staje się ciemny podczas spadania zarodników. Grzybnia ma ryzomorficzną biel.

Łasiczka Kubańska – systematyka i naturalne środowiska 


Domena – eukarionty
Królestwo – grzyby
Typ – podstawczaki
Klasa – pieczarniaki
Rząd- pieczarkowce
Rodzina – podziemniczkowate
Rodzaj – łysiczka
Gatunek – Psilocybe Cubensis

Łasiczka Kubańska jest koprofilnym grzybem, który rozmnaża się na łajnie. Często kolonizuje się na odchodach dużych zwierząt roślinożernych np. krów czy kóz. Preferuje wilgotne trasy, ale i występuje w środowisku tropikalnym czy nawet subtropikalnym. Można go znaleźć na wyżynach, ale i w dolinach Argentyny, Kolumbii czy też Ekwadoru, ale dziko żyje w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy Tajlandii Kambodży czy Indii. Dobrze rozwija się w środowisku, w którym wilgotność powietrza wynosi ponad 85%, a także tam, gdzie żyją ssaki trawożerne. Łasiczka dobrze rozwija się na łajnie zwierząt roślinożernych, co wynika z faktu, że jest w nim niewielka zawartość kwasu żołądkowego. Zatem grzyby mogą kiełkować np. w żołądku krowy. Ten gatunek grzyba bardzo dobrze rośnie w każdym oborniku.


Uprawa

Łasiczka Kubańska jest dosyć łatwa w uprawie. Wytwarza ona bardzo ryzomorficzną grzybnię. Dzięki temu również bardzo dobrze owocnikuje na wielu różnych podłożach bez warstwy okrywowej. Wykazuje też odporność na bardzo różne temperatury, jednak lepiej owocuje w niższej temperaturze. Ta idealna do owocnikowania wynosi 20-22,2°C. Lepiej owocnikuje również w środowisku, w którym wilgotność powietrza jest maksymalna, a więc wynosi 100%. Bardzo dobrze rozwija się także na podłożu z nasion żyta, ale i mąki oraz brązowego ryżu czy nawet wermikulitu. Można również stosować słomę, włókna kokosowe czy obornik, w tym także nawozów odlewanych przez robaki. Uprawa nie musi znajdować się w słońcu. TO NIE JEST ZACHĘTA DO HODOWLI – TO TYLKO INFORMACJE EDUKACYJNE< TEORETYCZNE. NIE NAMAWIAMY A WRĘCZ ODRADZAMY HODOWLĘ GRZYBÓW RÓWNIEŻ W KRAJACH GDZIE JEST TO DOPUSZCZALNE.

Działanie psychoaktywne

Psilocybe Cubensis jest to grzyb psychodeliczny, który wykazuje silne działanie halucynogenne. Jego główne składniki psychoaktywne to Psylocyna, Psylocybina, Baeocystyna, Norbaeocystyna. Psylocyna i psylocybina zostały wyizolowane przez Alberta Hofmanna w 1958 z pokrewnego gatunku, P. Mexicana, który jednak wykazywał mniejsze działanie psychoaktywne. 

Najpopularniejsze odmiany

Wśród najpopularniejszych odmian można wymienić Psilocybe cubensis Mazatapec, Golden Teacher czy też odmianę McKennaii. Ten pierwszy swoją nazwę zawdzięcza miastu Mazatapec. Jest łatwy w uprawie, natomiast nie rozwija się już tak szybko, jak choćby odmiana McKennaii. Oba cechuje bardzo ładna grzybnia. Jednak rzecz jasna najlepiej jak wszystkie inne gatunki Łysiczki Kubańskiej rozwijają się przy dużej wilgotności.