Biała szałwia (łac. Salvia apiana) to święte ziele Indian Nawaho. Przeprowadzenie rytuału z wykorzystaniem kadzidła z białej szałwii ma na celu oczyszczenie pomieszczeń, sytuacji życiowej, a nawet osób z negatywnej energii. Stąd też inne nazwy rośliny – szałwia ceremonialna oraz szałwia święta.
Biała szałwia – kadzidło pomoże w oczyszczeniu z negatywnej, toksycznej energii
Biała szałwia odgrywa istotną rolę w kulturze rdzennych Amerykanów. Roślina uważana za „święte zioło” jest palona podczas różnych ceremonii – rytuał ten nazywa się smużeniem lub okadzaniem. Zgodnie z wierzeniami Indian Nawaho biała szałwia wpływa pozytywnie na energię, zarówno domu, jak i jego otoczenia. Kadzideł z szałwii białej można używać również w celu oczyszczania osób. Biały dym o intensywnym zapachu wypędza złe moce oraz przywraca prawidłową aurę.
Szałwia biała to roślina o cenionych właściwościach leczniczych
Szałwia biała wykazuje wiele dobroczynnych właściwości leczniczych. Zioło działa przeciwutleniająco oraz wspomagająco w leczeniu chorób bakteryjnych i wirusowych [1]. Biała szałwia uwalnia również jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie obecne w powietrzu, np. pochodzące z pleśni lub sierści zwierząt domowych [1]. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia u domowników schorzeń układu oddechowego i alergii.
Dobroczynne działanie szałwii białej zostało udokumentowane w wielu badaniach naukowych. Właściwości przeciwutleniające oraz cytotoksyczne Salvia apiana potwierdzili np. badacze z portugalskiego uniwersytetu w Aveiro. Naukowcy zauważyli, że biała szałwia może przynosić korzyści w profilaktyce chorób nowotworowych, potwierdzili także działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne szałwii białej [2]. Podobne wyniki uzyskali polscy uczeni – zasugerowali oni, że roślina ma ogromny potencjał do praktycznego zastosowania we współczesnej fitomedycynie [3]. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Mississippi ustalili, że Salvia apiana zawiera wiele związków chemicznych, które pomagają w zmniejszeniu stresu oraz podnoszą poziom nastroju [4].
Biała szałwia wpływa dobroczynnie na samopoczucie
Jakie jeszcze właściwości ma biała szałwia? Kadzidło wpływa pozytywnie na samopoczucie – wprawia w dobry nastrój oraz redukuje stres. Jego rozpalenie w sypialni pozwala uwolnić się od napięć i stanów lękowych, a także poprawia jakość snu. Mistyczny aromat wpływa dobroczynnie zarówno na ciało, jak i umysł.
Gdzie kupić białą szałwię?
Biała szałwia w postaci gotowej do okadzania jest dostępna w sklepach zielarskich, aromaterapeutycznych oraz ezoterycznych. Liście szałwii białej są związane w pęki, wystarczy je jedynie umieścić w naczyniu odpornym na ogień i podpalić.
Jak oczyścić mieszkanie za pomocą kadzidła z białej szałwii?
Jak skorzystać z dobroczynnych właściwości białej szałwii? Kadzidło warto wykorzystać w rytuale oczyszczania domu lub mieszkania. Okadzanie białą szałwią domu jest wskazane przede wszystkim po przeprowadzce, po to, aby uwolnić jego otoczenie od złej energii. Należy je zacząć od zamknięcia wszystkich drzwi i okien oraz zapalenia ulubionej świecy. Liście szałwii białej powinny zostać umieszczone w ceramiczny, szklanym lub glinianym naczyniu, odpornym na ogień.
Po podpaleniu pęku liści białej szałwii należy ugasić płomień i pozostawić dymiące się liście. Następnie można przystąpić do okadzania drzwi wejściowych, a także wszystkich kolejnych pomieszczeń. Po przeprowadzeniu rytuału należy pozostawić szałwię białą w centralnym punkcie mieszkania, aż do całkowitego wypalenia zioła. Ostatni krok to przewietrzenie domu lub mieszkania.
Ważne:
- rytuał oczyszczania domostwa kadzidłem szałwii białej należy traktować z szacunkiem,
- biała szałwia wymaga odpowiedniego przechowywania. Najlepiej przeznaczyć do tego celu specjalne zdobione pudełko o wyjątkowym znaczeniu dla domowników,
- przed okazaniem szałwią białą konieczna jest dokładnie posprzątanie domu,
- okadzanie białą szałwią przeprowadza się po kolei w każdym pomieszczeniu, poruszając się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara,
- okadzanie rozpoczyna się od piwnicy, a kończy na strychu,
- po okadzaniu białą szałwią konieczne jest przewietrzenie całego pomieszczenia,
- jeśli biała szałwia przygasa, trzeba rozdmuchać zioło w celu podtrzymania żaru.
Jak oczyścić osoby z wykorzystaniem białej szałwii?
Białą szałwią można oczyszczać także osoby. Okadzanie dymem z szałwii należy rozpocząć od głowy, natomiast kończy się ono na stopach. Rytuał jest przeznaczony dla osób, które czują się przytłoczone nadmiarem problemów, chore, zmęczone, lub zdenerwowane. Wykonuje się go w celu oczyszczenia aury oraz wyeliminowania negatywnej energii i idących z nią w parze problemów życiowych. Okadzać można zarówno bliskich, jak i samego siebie.
Biała szałwia – inne zastosowania
Z białej szałwii można korzystać na wiele różnych sposobów.
Herbatka z szałwii białej oczyszczająca organizm
Aby przygotować oczyszczający napój, wystarczy zalać liście białej szałwii wodą. Woda powinna być przegotowana, ale nie wrząca. Czas parzenia herbaty wynosi około 8 minut. Spożywana raz w ciągu doby herbatka z białej szałwii obniży poziom cukru we krwi, poprawi krążenie, a także wspomoże funkcjonowanie gruczołów potowych.
Napar z szałwii białej do inhalacji
Zaparzanie białej szałwii i następnie wdychanie jej oparów, wpływa pozytywnie na układ immunologiczny oraz układ oddechowy. Inhalacja z szałwii białej jest polecana dla alergików oraz osób borykających się z problemami w postaci zapalenia zatok.
Oczyszczająca kąpiel z białej szałwii
Aby przygotować oczyszczającą kąpiel z szałwii białej, wystarczy zaparzyć napar z suszonych liści szałwii i dodać go do ciepłej wody. Taka kąpiel zredukuje napięcie, zrelaksuje oraz oczyści umysł.
Szałwia biała to roślina, która przywraca zdrową atmosferę, nie tylko w mieszkaniach i domach, ale także w życiu. Warto skorzystać z potencjału leczniczego tego zioła, zwłaszcza że jest one łatwo dostępne, np. w postaci kadzideł lub suszonych liści. Regularnie przeprowadzany rytuał oczyszczania pomoże uwolnić od złej energii oraz różnego rodzaju problemów, nie tylko zdrowotnych, ale i dotyczących życia osobistego.
Źródła:
- https://www.healthline.com/health/benefits-of-burning-sage
- Afonso A. F. et al. The Health-Benefits and Phytochemical Profile of Salvia apiana and Salvia farinacea var. Victoria Blue Decoctions. Antioxidants (Basel, Switzerland), 8(8), 241 (2019)
- Król A. et al. Szałwia biała (Salvia apiana) – roślina rytualna i lecznicza z Chaparral: charakterystyka roślin w porównaniu z innymi gatunkami szałwii. Planta Medica 6: 420-488 (2022).
- Hayes T. Terpenes and flavonoids from Salvia apiana and their affinities to cannabinoid and opioid receptors. Undergraduate thesis, under the direction of Samir A. Ross from Natural Products Center, School of Pharmacy, University of Mississippi (2016).