Chaga – grzyb brzozowy

Natura dała nam wiele naturalnych antybiotyków czy też produktów leczniczych. Niewątpliwie jednym z nich jest Chaga, czyli błyskoporek podkorowy. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Kiedy warto wprowadzić go do swojej diety. Jakie ma właściwości prozdrowotne? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Chaga – co warto wiedzieć o tym grzybie?

Chaga to grzyb znany pod nazwą Inonotus obliquus, czy też błyskoporek podkorowy. Jest to wyjątkowy okaz, który rozkłada drewno. Warto wiedzieć, że jest grzybem wieloletnim, który wydaje na świat dwa rodzaje owocników – płciowe i bezpłciowe. Jest to gatunek inwazyjny, który atakuje drzewa, tworząc ciemne popękane owocniki, a w owych owocnikach znajdują się chlamydospory, czyli zarodniki. Takie owocniki mogą przetrwać nawet kilka lat. Grzyb Chaga pasożytuje na drzewach liściastych. Jego ulubionym gatunkiem jest brzoza. Pochodzenie błyskoporka podkorowego to Syberia, ale i północne regiony Chin. Mieszkańcy tych części świata nazywają grzyb Chaga darem Boga. Uważają oni, że jego działanie jest lecznicze i doskonale sprawdzi się on nie tylko w profilaktyce, ale i leczeniu nowotworów czy też chorób zapalnych. Wystarczy tylko przygotować odpowiedni wywar z grzyba Chaga

Grzyb Chaga – właściwości lecznicze   

Chaga jest grzybem, który wykorzystywany był od setek lat w medycynie chińskiej. Obecnie coraz więcej osób zwraca się w stronę medycyny naturalnej, tym bardziej że jego działanie wydaje się być naprawdę skuteczne. Można powiedzieć, że Chaga działa jak skaner. “Przeszukuje” on organizm i w razie napotkania patogenów rozpoczyna ich likwidację. Dzięki temu stosuje się go w leczeniu nowotworów. Oczywiście spektrum zastosowania błyskoporka podkorowego jest zdecydowanie większe. Leczy również układ trawienny i wątrobę. Dzięki tropizmowi można stosować go w problemach z jelitami. Chaga bardzo szybko likwiduje zaparcia i wspomaga trawienie. Wiele osób cierpi z powodu bólów żołądka, których przyczyną jest niewłaściwa dieta czy też stres. Tutaj także z pomocą może przyjść grzyb Chaga, który za sprawą kwasu betulinowego leczy stany zapalne żołądka, działa kojąco na błonę śluzową, ale i zapobiega powstawaniu wrzodów. Kolejnym zastosowaniem błyskoporka podkorowego są stany zapalne organizmu. W tym przypadku jego działanie nie kończy się tylko i wyłącznie na stymulowaniu systemu odpornościowego, lecz sprowadza się także do leczenia chorób o podłożu autoimmunologicznym. Warto również wiedzieć, że Chaga stanowi leczenie uzupełniające we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy chorobie Leśniewskiego-Crohna. Błyskoporek podkorowy regeneruje wątrobę.   

Błyskoporek podkorowy – harmonizacja duszy Shen 

Nie tylko choroby ciała są problemem. Niestety coraz więcej osób zmaga się także z chorobami duszy i również w tym przypadku zastosowanie ma grzyb Chaga. Dzięki tropizmowi serca wspomaga koncentrację, pamięć, pozwala na lepsze radzenie sobie ze stresem i co ważne wspiera zdrowie psychiczne. Na skutek stresu skóra szybciej się starzeje, ale i traci jędrność. Również tutaj zastosowanie ma Chaga. Jest to doskonały przeciwutleniacz, który spowalnia proces starzenia się komórek, a przy tym wspiera funkcje mentalne. 

Chaga grzyb na raka 

Według naukowców niemal co druga osoba zachoruje na nowotwór złośliwy w jakiejś fazie swojego życia. Warto więc stosować właściwą profilaktykę i tutaj sprawdzi się grzyb Chaga. Co ważne również po rozpoznaniu nowotworu złośliwego warto stosować tego grzyba. Ma zastosowanie w raku płuc, okrężnicy, jelita grubego, a także szyjki macicy, czerniaka, prostaty czy nawet raka piersi. Jego skuteczne działanie wynika ze składników aktywnych takich jak: kwas waniliowy, betulina, kwas betulinowy, nadtlenek ergosterolu, kwas protokatechowy, czy flawonoidy.     

Grzyb Chaga badania naukowe 

Badania naukowe typu in vivo, zatem przeprowadzane na zwierzętach sugerują duży potencjał przeciwnowotworowy grzyba, ale i jego skuteczne działanie, zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu nowotworów. Musicie tutaj wiedzieć, że muszą zostać przeprowadzone liczne badania kliniczne, które potwierdzą skuteczność działania tego produktu. Na dzień dzisiejszy działanie terapeutyczne wydaje się naprawdę skuteczne i co ciekawe nawet wielu naukowców uważa, że być może w przyszłości ekstrakt z Chagi będzie alternatywą dla wyniszczającej organizm chemioterapii. Uważa się też, że stosowanie grzyba zmniejsza skutki uboczne chemioterapii, ale i inicjuje mechanizm apoptozy, czyli naturalnej śmierci komórek nowotworowych.  

Chaga skutki uboczne 

Zasadniczo uważa się, że ten grzyb nie powoduje bardzo uciążliwych skutków ubocznych. Jednak w niektórych sytuacjach nie powinien być stosowany. Według przeprowadzonych badań laboratoryjnych uznaje się, że stosując leki rozrzedzające krew nie należy przyjmować preparatów z tym grzybem. Chaga zwiększa także problemy z krzepnięciem krwi, zatem nie jest również polecana osobom, które mają zaplanowany zabieg operacyjny czy chirurgiczny. Chorzy na cukrzycę nie powinni zażywać Chagi w żadnej postaci, gdyż może ona jeszcze bardziej obniżyć poziom cukru we krwi i doprowadzić przez to do hipoglikemii, omdleń czy nawet śpiączki. Chaga jest bogata w szczawiany, zatem jej stosowanie nie jest polecane u chorych na choroby nerek czy też bezpośrednio po przeszczepie. Szczawiany mogą zmniejszać przyswajanie niektórych składników odywczych, ale też wykazują silne działanie toksyczne, gdyż spożywane są w nadmiernych ilościach. Absolutnie należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Szczawiany w dużym stężeniu sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych. Chaga wchodzi również w interakcję z niektórymi lekami, choćby immunosupresyjnymi. Nie przeprowadzono badać dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatów z tym grzybem u kobiet w ciąży czy karmiących piersią, zatem nie są zalecane.          

W jakiej formie można stosować Chagę

Bardzo popularna jest herbata Chaga. Można również stosować preparaty w formie kapsułek. Ciekawym wyborem jest sproszkowana forma tego grzyba, którą można dodawać do wody, ale i potraw. Ile kosztuje ChagaCena produktu takiego jak herbata, to 6 zł za małe opakowanie, natomiast za 100 kapsułek trzeba zapłacić ok. 160 zł. Można również zastosować ekstrakt w skoncentrowanej formie, który jest zmielony na drobny pyłek. Dzięki temu bardzo dobrze się rozpuszcza.      

Chaga – gdzie kupić? 

Jeśli interesują Was produkty zawierające leczniczego grzyba, to mamy dobrą informacje – w listopadzie będzie u nas dostępna 🙂

Co sądzą użytkownicy na temat skuteczności, jaką ma Grzyb ChagaOpinie na temat jego działania są zwykle pozytywne. Wiele osób rzeczywiście odczuło ulgę jeśli chodzi o problemy z trawieniem, dzięki przyjmowaniu preparatów zawierających tego grzyba. Należy pamiętać, że przed zastosowaniem tego rodzaju preparatów, jeśli przyjmuje się jakiekolwiek leki, należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdził czy nie zawierają one składników rozrzedzających krew.     



Chaga