Od lat ibogaina pozostaje przedmiotem płomiennych dyskusji. Mimo to – a może właśnie dlatego – warto omówić podstawowe zagadnienia dotyczące tego preparatu. Czym właściwie jest ibogaina? Jakie jest jej zastosowanie? Kiedy ibogaina może być dobrym rozwiązaniem? Jeśli chcesz poznać użyteczne informacje w tym zakresie, koniecznie się z przygotowanym przez nas artykułem – czeka na Ciebie solidna dawka wiedzy. Powodzenia!
Ibogaina – co to właściwie jest?
Od lat ibogaina pozostaje przedmiotem płomiennych dyskusji. Mimo to – a może właśnie dlatego – warto omówić podstawowe zagadnienia dotyczące tego preparatu. Czym właściwie jest ibogaina? Jakie jest jej zastosowanie? Kiedy ibogaina może być dobrym rozwiązaniem? Jeśli chcesz poznać użyteczne informacje w tym zakresie, koniecznie się z przygotowanym przez nas artykułem – czeka na Ciebie solidna dawka wiedzy. Powodzenia!
KUP KSIĄŻKĘ O IBOGAINIE – TUTAJ!
Ibogaina – najważniejsze informacje
Pod pojęciem „ibogaina” rozumie się substancję, która naturalnie występuje w roślinach z zachodnich i środkowych regionów Afryki (nazwa tej rośliny to „abernanthe iboga”). Abstrahując od jej wyglądu czy wymogów w zakresie uprawy, trzeba wspomnieć, że w krzewach tego gatunku – szczególnie w korzeniach – mamy do czynienia z wyjątkowo wysokim stężeniem omawianej substancji. Ibogaina występuje także w innych partiach rośliny (łodygi, liście), aczkolwiek stężenie to utrzymuje się wówczas na znacznie niższym, a czasem nawet śladowym poziomie.
Niewielu ludzi zdawałoby sobie sprawę z tego, czym właściwie jest ibogaina, gdyby nie fakt, że roślina ta ma psychoaktywne działanie. To właśnie narkotyczne działanie jest czynnikiem, który sprawia, że w niektórych tradycyjnych kulturach niezmiennie od wielu lat wykorzystuje się ten środek w celach rytualnych oraz religijnych – dzięki zażyciu preparatu można wprowadzić się w trans, co z pewnością pomaga w osiąganiu uniesienia religijnego. Dobrym przykładem jest tu kultura (religia) afrykańska Bwiti, którą kultywuje się w okolicach Gabonu.
Psychoaktywny charakter nie oznacza jednak, że należy traktować ten środek jak narkotyk. Co więcej, wydaje się, że jest wręcz przeciwnie: iboga„Ibogaina. Uzdrawiająca moc wizji” Peter Frankina jest wykorzystywana na świecie w celach medycznych, w ramach walki z uzależnieniami. Oprócz tego stosuje się ją jednak także jako środek o działaniu psychoaktywnym.
Ibogaina jako środek o działaniu psychoaktywnym
Ibogaina może w różnym stopniu wpływać na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Generalnie jednak wyróżnia się trzy główne fazy „upojenia”, w jakim znajduje się osoba, w której krwi znalazła się ibogaina. Etapy te są następujące:
- faza tzw. świadomego snu, która zazwyczaj utrzymuje się przez okres kilku pierwszych godzin po zażyciu specyfiku. Czym się ona charakteryzuje? Podobnie jak w przypadku wielu innych substancji psychoaktywnych ibogaina powoduje wówczas uczucie snu na jawie. Mogą pojawiać się omamy i wizje, a osoba pod wpływem działania tego środka zaczyna widzieć osoby znane w przeszłości, były partnerów/partnerki itp. Czasem osobie aplikującej ekstrakt z tej afrykańskiej rośliny może wydawać się, że przeniosła się ona w inny, nieosiągalny dla zwykłych ludzi wymiar;
- faza utrzymania, która trwa znacznie dłużej – czasem nawet kilkanaście godzin. Z drugiej jednak strony faza ta cechuje się wyraźnie słabszym nasileniem niż etap świadomego snu. Człowiek jest wówczas bardziej świadomy otaczającego świata i lepiej reaguje na bodźce, ale wciąż może mieć omamy i przywidzenia,
- faza odrodzenia. Nazwa ta nie wzięła się znikąd, ponieważ to właśnie wtedy pojawia się przekonanie, że wszelkie używki nie są już niezbędne do życia. Czasem sugeruje się, że to faza odrodzenia jest najkorzystniejsza, ponieważ to właśnie podczas jej trwania pojawiają się pozytywne myśli, które mogą sprzyjać samorozwojowi, chęci rzucenia złych przyzwyczajeń czy naprawienia relacji z bliskimi.
Oczywiście, siła wpływu ibogainy jest uzależniona od tego, z jakimi dawkami mamy do czynienia. O ile małe porcje (np. kilka miligramów) spowoduje jedynie lekkie pobudzenie i uczucie ożywienia, to ibogaina w większych dawkach ma oddziaływanie typowe dla silnych psychodelików (tak, jak opisano to powyżej).
KUP KSIĄŻKĘ O IBOGAINIE – TUTAJ!
Ibogaina jako środek leczniczy
Jak już wspomniano, ibogaina jest używana w charakterze środka o zastosowaniu leczniczym. Jednym z głównych obszarów w tym zakresie jest terapia osób borykających się z różnego rodzaju uzależnieniami.
Oczywiście, ibogaina oraz jej wpływ na funkcjonowanie osób uzależnionych np. od twardych narkotyków to kwestia, która wciąż jest przedmiotem zażartych dyskusji. Jednak prowadzone w ośrodkach w Stanach Zjednoczonych oraz Anglii badania zdają się potwierdzać, że ibogaina może być niezwykle skutecznym środkiem podczas terapii. Co ciekawe, już niewielkie dawki tego specyfiku mogą okazać się pomocne. Według wspomnianych badań zaaplikowanie jednego grama może ugasić głód narkotyczny nawet na okres kilku tygodni.
Rzecz jasna, trzeba mieć na uwadze, że skuteczność, z jaką działa ibogaina, może być uzależniona od tak różnorodnych czynników jak na przykład:
- rodzaj środka, od którego uzależniony jest dany pacjent, oraz faza uzależnienia,
- wiek, stan zdrowia, przebyte choroby itp.
Ibogaina. Podsumowanie
Ibogaina to wciąż jeszcze dość mało znany środek pomocny w terapii uzależnień. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na wysoki poziom skuteczności. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że wciąż jeszcze potrzebne są kompleksowe badania naukowe w zakresie wpływu ibogainy na ludzki organizm.
Poza tym nie wolno zapominać o kwestiach zdrowotnych. Jeszcze przed przystąpieniem do zażycia tak specyficznego środka, jakim bez wątpienia jest ibogaina, trzeba mieć na uwadze to, jak nieprzewidywalny może być jej wpływ na ludzkie zdrowie. To właśnie dlatego warto poważnie zastanowić się nad stosowaniem preparatu o tak silnym psychoaktywnym oddziaływaniu, a czasem nawet skonsultować się z lekarzem.
Ponadto, warto pamiętać, że ibogaina specyfik, który jest dość drogi. Jego cena może wynieść kilkaset dolarów amerykańskich za… jeden gram substancji. Taki stan rzeczy oznacza, że choć ibogaina może zapewnić intensywne wrażenia oraz przynieść pewne korzyści, to trzeba liczyć się z nadszarpnięciem portfela.
Błędne może okazać się stanowisko, zgodnie z którym regularnie aplikowana ibogaina zawsze jest w stanie rozwiązać problem uzależnienia. Wręcz przeciwnie: w wielu przypadkach – zwłaszcza w sytuacji, gdy mowa jest o silnego nałogu – konieczne będzie skonsultowanie. Nie chodzi tu jedynie o kwestie finansowe oraz koszt ibogainy, ale również o fakt, że walka z uzależnieniem powinna opierać się na płaszczyźnie farmakologicznej, psychologicznej itp. Taki stan rzeczy oznacza, że ibogaina może być cennym, ale absolutnie nie jedynym sposobem na walkę z uzależnieniem.
Last but not least, trzeba pamiętać również kwestiach prawnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ ibogaina… jest w naszym kraju nielegalna (podobnie jak w wielu innych państwach).
Ibogaina cena
Ibogaina w zachodnim świecie jest bardzo droga (i w krajach gdzie terapia nią jest legalna) – koszt terapii to od 5 do kilkunastu tysięcy dolarów.
- O. Stachowski, „Ibogaina. Historia i perspektywy zastosowania farmakologicznego czynnego alkaloidu Tabernanthe iboga”, Kraków, 2015,
- Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 stycznia 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2050)
- Strona internetowa https://www.myslczlowieku.pl/ibogaina/ (dostęp: 13.10.2022).