Morning Glory

Morning Glory – LSA – Ergina -“magiczne nasiona”

Stosowanie różnego rodzaju substancji psychodelicznych znane jest od wieków. Chociaż obecnie wiele osób sięga po silne środki często tworzone w sposób chemiczny, nadal z powodzeniem można wybierać substancje w 100% pochodzenia naturalnego, takie jak np. LSA zawarte w nasionach popularnej rośliny pnącej Morning Glory. Co warto wiedzieć o LSA, w jaki sposób działa i gdzie występuje w sposób naturalny?

Czym jest LSA? Działanie, legalność, dostępność

Stosowanie różnego rodzaju substancji psychodelicznych znane jest od wieków. Chociaż obecnie wiele osób sięga po silne środki często tworzone w sposób chemiczny, nadal z powodzeniem można wybierać substancje w 100% pochodzenia naturalnego, takie jak np. LSA zawarte w nasionach popularnej rośliny pnącej Morning Glory. Co warto wiedzieć o LSA, w jaki sposób działa i gdzie występuje w sposób naturalny?

Co to jest LSA?

LSA to jedna z substancji wywołujących doznania psychodeliczne podobne do tych, jakie można uzyskać w wyniku zażycia LSD. Jednak w tym przypadku efekty są mniej intensywne. LSA jest alkaloidem występującym w roślinach, podobnie jak nikotyna czy morfina. Substancja ta występuje więc w czystej postaci w środowisku naturalnym tak, jak różne rodzaje magicznych grzybów czy trufli. Największe jej stężenie można znaleźć w nasionach niektórych traw, grzybów, winorośli, a także popularnych powojników, takich jak Morning Glory oraz Hawaiian Baby Woodrose o pięknych różowo-fioletowych kwiatach.

LSA pod względem chemicznym to kwas D-lizergowy, co łączy tę substancję z LSD, czyli dietyloamidem kwasu lizergowego. Związek ten można również spotkać pod nazwą ergina czy amid kwasu D-lizergonowego. Ze względu na wysokie stężenie substancji w nasionach wymienionych roślin niekiedy LSA określane jest jeszcze łacińskimi nazwami odpowiadającymi Morning Glory, czyli Ipomoea purpurea i Hawaiian Baby Woodrose jako Argyrea nervosa i Argyrea speciosa.

Skąd pochodzi LSA? Krótka historia erginy

Właściwości psychodeliczne LSA są znane od setek, a nawet tysięcy lat. Rośliny zawierające erginę stosowane były w medycynie ludowej oraz różnych rytuałach duchowych w wielu zakątkach świata. Wśród licznych przekazów zachowały się w Meksyku podania o traktowaniu nasion Morning Glory jako świętych ziaren. Dowodem tego po dzień dzisiejszy jest posąg księcia kwiatów Xochipilli siedzącego w otoczeniu różnych psychodelicznych roślin. Wśród nich znajdują się różne gatunki grzybów, tytoń, kaktus pejotlowy oraz właśnie nasiona Morning Glory. Obecnie w Meksyku LSA w ziarnach Morning Glory określane jest jako badoh negro lub loliuhqui.

Hawaiian Baby Woodrose to natomiast roślina znana szczególnie w tradycyjnej medycynie indyjskiej zwanej też ajurwedyjską. Do dziś substancja LSA zawarta w roślinie to jeden z leków stosowanych na różne dolegliwości neurologiczne oraz reumatyzm. Często też Hawaiian Baby Woodrose używana jest jako roślina o działaniu przeciwstarzeniowym.

Jak działa LSA i jakie są możliwe efekty uboczne?

LSA z nasion Morning Glory i innych roślin powojowych daje podobne efekty do LSD wytwarzanego w sposób syntetyczny, jednak są one łagodniejsze. Substancja ta często wywołuje uczucie ciężkości ciała oraz zmęczenie, dlatego prawdziwą błogość można odczuć po położeniu się. Wówczas większość osób osiąga spokojny i senny stan o marzycielskim charakterze.

LSA zazwyczaj umożliwia osiągnięcie stanu pogłębionego myślenia o egzystencji i obiektywnego postrzegania aktualnych problemów i sytuacji. U wielu osób działa to na korzyść w poszukiwaniu sensu postępowania w dany sposób czy wspomaga znalezienie rozwiązania w danej sytuacji.

Po LSA mogą występować wizualizacje i wzmocnienie kolorów. Jednocześnie odczuwalne bywają mdłości prowadzące niekiedy do wymiotów, które zgodnie z ceremonią ayahuasca oznaczają oczyszczenie organizmu i są zjawiskiem pozytywnym.

Czy LSA jest legalne?

Substancje nielegalne w Polsce zawarte są w załącznikach do Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii. LSA jest substancją, która nie jest wymieniona w tym spisie. Można więc ją nabyć w sposób legalny np. pod postacią nasion Morning Glory. Posiadanie ich ziaren jest zgodne z prawem. Jednak nie dotyczy to wszystkich roślin, które zawierają erginę. W Polsce nielegalne jest posiadanie LSA jako produktu ekstrakcji z takich gatunków jak Powój hawajski, czyli wspomniany Argyrea nervosa oraz Rivea corymbosa, będąca inną rośliną, także z rodziny powojowatych.

Co ciekawe, zarówno posiadanie, sprzedawanie, jak i zażywanie LSA jest nielegalne w takich krajach jak Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia, a także na teren całej Australii. Ponadto na większości obszaru Wielkiej Brytanii LSA zalicza się do narkotyków klasy A. W USA ergina należy do narkotyków grupy III. W obu tych krajach LSA uznawane jest za prekursor LSD. Na Łotwie natomiast ergina znajdująca się m.in. w nasionach Morning Glory traktowana jest analogicznie do LSD.

Źródła:

  • Pereda-Miranda, Rogelio, Daniel Rosas-Ramírez, and Jhon Castaneda-Gomez. “Resin glycosides from the morning glory family.” Fortschritte der Chemie organischer Naturstoffe/Progress in the chemistry of organic natural products, Vol. 92 (2010): 77-153.
  • Ujváry, István. “Psychoactive natural products: overview of recent developments.” Annali dell’Istituto superiore di sanita 50 (2014): 12-27.
  • Klinke, Helene Bendstrup, et al. “Two cases of lysergamide intoxication by ingestion of seeds from Hawaiian Baby Woodrose.” Forensic science international 197.1-3 (2010): e1-e5.