Morning Glory

Morning Glory – LSA – Ergina -„magiczne nasiona”

Stosowanie różnego rodzaju substancji psychodelicznych znane jest od wieków. Chociaż obecnie wiele osób sięga po silne środki często tworzone w sposób chemiczny, nadal z powodzeniem można wybierać substancje w 100% pochodzenia naturalnego, takie jak np. LSA zawarte w nasionach popularnej rośliny pnącej Morning Glory – Ipomoea Purpurea – wilec purpurowy. Co warto wiedzieć o LSA, w jaki sposób działa i gdzie występuje w sposób naturalny?

Czym jest LSA? Działanie, legalność, dostępność

Stosowanie różnego rodzaju substancji psychodelicznych znane jest od wieków. Chociaż obecnie wiele osób sięga po silne środki często tworzone w sposób chemiczny, nadal z powodzeniem można wybierać substancje w 100% pochodzenia naturalnego, takie jak np. LSA zawarte w nasionach popularnej rośliny pnącej Morning Glory. Co warto wiedzieć o LSA, w jaki sposób działa i gdzie występuje w sposób naturalny?

Co to jest LSA?

LSA to jedna z substancji wywołujących doznania psychodeliczne podobne do tych, jakie można uzyskać w wyniku zażycia LSD. Jednak w tym przypadku efekty są mniej intensywne. LSA jest alkaloidem występującym w roślinach, podobnie jak nikotyna czy morfina. Substancja ta występuje więc w czystej postaci w środowisku naturalnym tak, jak różne rodzaje magicznych grzybów czy trufli. Największe jej stężenie można znaleźć w nasionach niektórych traw, grzybów, winorośli, a także popularnych powojników, takich jak Morning Glory oraz Hawaiian Baby Woodrose o pięknych różowo-fioletowych kwiatach.

LSA pod względem chemicznym to kwas D-lizergowy, co łączy tę substancję z LSD, czyli dietyloamidem kwasu lizergowego. Związek ten można również spotkać pod nazwą ergina czy amid kwasu D-lizergonowego. Ze względu na wysokie stężenie substancji w nasionach wymienionych roślin niekiedy LSA określane jest jeszcze łacińskimi nazwami odpowiadającymi Morning Glory, czyli Ipomoea purpurea i Hawaiian Baby Woodrose (nielegalna roślina – wyszczególniona w ustawie z nazwy) jako Argyrea nervosa i Argyrea speciosa.

Skąd pochodzi LSA? Krótka historia erginy

Właściwości psychodeliczne LSA są znane od setek, a nawet tysięcy lat. Rośliny zawierające erginę stosowane były w medycynie ludowej oraz różnych rytuałach duchowych w wielu zakątkach świata. Wśród licznych przekazów zachowały się w Meksyku podania o traktowaniu nasion Morning Glory jako świętych ziaren. Dowodem tego po dzień dzisiejszy jest posąg księcia kwiatów Xochipilli siedzącego w otoczeniu różnych psychodelicznych roślin. Wśród nich znajdują się różne gatunki grzybów, tytoń, kaktus pejotlowy oraz właśnie nasiona Morning Glory. Obecnie w Meksyku LSA w ziarnach Morning Glory określane jest jako badoh negro lub loliuhqui.

Hawaiian Baby Woodrose to natomiast roślina znana szczególnie w tradycyjnej medycynie indyjskiej zwanej też ajurwedyjską. Do dziś substancja LSA zawarta w roślinie to jeden z leków stosowanych na różne dolegliwości neurologiczne oraz reumatyzm. Często też Hawaiian Baby Woodrose używana jest jako roślina o działaniu przeciwstarzeniowym.

Jak działa LSA i jakie są możliwe efekty uboczne?

LSA z nasion Morning Glory i innych roślin powojowych daje podobne efekty do LSD wytwarzanego w sposób syntetyczny, jednak są one łagodniejsze. Substancja ta często wywołuje uczucie ciężkości ciała oraz zmęczenie, dlatego prawdziwą błogość można odczuć po położeniu się. Wówczas większość osób osiąga spokojny i senny stan o marzycielskim charakterze.

LSA zazwyczaj umożliwia osiągnięcie stanu pogłębionego myślenia o egzystencji i obiektywnego postrzegania aktualnych problemów i sytuacji. U wielu osób działa to na korzyść w poszukiwaniu sensu postępowania w dany sposób czy wspomaga znalezienie rozwiązania w danej sytuacji.

Po LSA mogą występować wizualizacje i wzmocnienie kolorów. Jednocześnie odczuwalne bywają mdłości prowadzące niekiedy do wymiotów, które zgodnie z ceremonią ayahuasca oznaczają oczyszczenie organizmu i są zjawiskiem pozytywnym.

Czy LSA jest legalne?

Substancje nielegalne w Polsce zawarte są w załącznikach do Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii. LSA jest substancją, która nie jest wymieniona w tym spisie. Można więc ją nabyć w sposób legalny np. pod postacią nasion Morning Glory. Posiadanie ich ziaren jest zgodne z prawem. Jednak nie dotyczy to wszystkich roślin, które zawierają erginę. W Polsce nielegalne jest posiadanie np. powoju hawajski, czyli wspomniany Argyrea nervosa, Rivea corymbosa, czy też yopo.

Co ciekawe, zarówno posiadanie, sprzedawanie, jak i zażywanie czystego LSA jest nielegalne w takich krajach jak Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia, a także na teren całej Australii. Ponadto na większości obszaru Wielkiej Brytanii LSA zalicza się do narkotyków klasy A. W USA ergina należy do narkotyków grupy III. W obu tych krajach LSA uznawane jest za prekursor LSD. Na Łotwie natomiast ergina znajdująca się m.in. w nasionach Morning Glory traktowana jest analogicznie do LSD.

LSA to LSD? LSA to nie LSD

LSA (kwas D-lizergowy amidu) i LSD (kwas D-lizergowy dietyloamidu) to substancje psychodeliczne, które mają ze sobą wiele wspólnego, ale różnią się zarówno pod względem struktury chemicznej, jak i efektów. Obie pochodzą od kwasu lizergowego, naturalnie występującego w pewnych gatunkach roślin, takich jak powój (Ipomoea) i róża hawajska (Argyreia nervosa) dla LSA, oraz w ergotaminie pozyskiwanej z pasożytniczego grzyba sporyszu dla LSD. Pomimo tych wspólnych korzeni, LSA i LSD różnią się znacząco.

LSD jest znacznie silniejszym psychodelikiem, który wywołuje intensywne efekty wizualne, zmiany percepcji i długotrwałe, często dynamiczne doświadczenia, co sprawia, że jest jedną z najpotężniejszych substancji psychodelicznych. LSA działa subtelniej – jego efekty są bardziej introspektywne, a wizualne doświadczenia są zazwyczaj mniej intensywne. Działanie LSA może być też bardziej fizycznie obciążające, często towarzyszą mu nudności lub zmęczenie, co nie jest typowe dla LSD.

Pod względem prawnym, LSD jest znacznie bardziej kontrolowane niż LSA, które pozostaje legalne w niektórych krajach jako składnik roślin. Choć LSA i LSD mają podobieństwa, nie można ich traktować jako substytuty – ich efekty i intensywność różnią się znacząco.

Źródła:

  • Pereda-Miranda, Rogelio, Daniel Rosas-Ramírez, and Jhon Castaneda-Gomez. „Resin glycosides from the morning glory family.” Fortschritte der Chemie organischer Naturstoffe/Progress in the chemistry of organic natural products, Vol. 92 (2010): 77-153.
  • Ujváry, István. „Psychoactive natural products: overview of recent developments.” Annali dell’Istituto superiore di sanita 50 (2014): 12-27.
  • Klinke, Helene Bendstrup, et al. „Two cases of lysergamide intoxication by ingestion of seeds from Hawaiian Baby Woodrose.” Forensic science international 197.1-3 (2010): e1-e5.