palo santo - kadzidło

Palo Santo – drewno – kadzidło

Palo Santo, to z języka hiszpańskiego „święte drzewko”. Od wieków używane jest w roli kadzidła. W ostatnich latach cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. Coraz więcej osób sięga po Palo Santo, chcąc w ten sposób uzupełnić i pogłębić praktykę medytacji, jogi oraz oczyszczenia.

Palo Santo – skąd pochodzi i w jaki sposób można z niego korzystać?

Palo Santo, to z języka hiszpańskiego „święte drzewko”. Od wieków używane jest w roli kadzidła. W ostatnich latach cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. Coraz więcej osób sięga po Palo Santo, chcąc w ten sposób uzupełnić i pogłębić praktykę medytacji, jogi oraz oczyszczenia.

Historia Palo Santo – skąd pochodzi zwyczaj palenia Palo Santo?

Palo Santo jest gatunkiem drzewa rosnącego na terenie Ameryki Południowej. Zalicza się do tej samej rośliny co powszechna w polskiej kulturze mirra. Żywica zawarta w drzewie Palo Santo wydziela liczne aromaty, przede wszystkim cytrusy, sosna oraz mięta.

Drzewo Palo Santo od tysięcy lat wykorzystywane jest do różnego rodzaju obrzędów oraz medytacji. Podczas leczenia i modlitw, szamani palili i okadzali wiernych Palo Santo.

Ze względu na wysoką zawartość substancji dotleniających, Palo Santo realnie wspierało procesy uzdrawiania. Największą popularność Palo Santo miało wśród starożytnych Inków. Było regularnie wykorzystywane podczas ceremonii Ayahuasca.

Szamani i uzdrowiciele zamieszkujący tereny Ekwadoru oraz Peru wykorzystywali, oraz wykorzystują do dnia dzisiejszego Palo Santo w swoich obrzędach i rytuałach. Podróżując po Andach nawet teraz, w dwudziestym pierwszym wieku można spotkać tradycyjnych uzdrowicieli korzystających z właściwości Palo Santo.

Zarówno drzewo Palo Santo, jak i uzyskiwany z niego olejek można wykorzystywać w celach leczniczych. Wpływa terapeutycznie na minimalizowanie dolegliwości bólowych oraz psychicznych. Doskonale poprawia także harmonię codziennego życia.

W jakim celu się pali Palo Santo?

Drzewo Palo Santo oraz jego palenie charakteryzuje się licznymi działaniami. Zarówno na organizm człowieka, jak i na sferę duchową.

Palo Santo jest stosowane przede wszystkim w celu oczyszczenia umysłu. Wpływa to pozytywnie na przepływ energii ciała, ale nie tylko. Wiele osób chętnie korzysta z takie wsparcia w trakcie medytacji oraz jogi.

Palenie Palo Santo generuje aromatyczny dym. Jego rolą jest usunięcie negatywnych emocji z osoby oraz pomieszczenia. Rytuały oczyszczania z wykorzystanie Palo Santo można przeprowadzać w nowych budynkach, samochodach i miejscach pracy. Palo Santo, nazywane także Świętym Drzewem wpływa kojąco oraz wiele osób wierzy, że przynosi szczęście.

Samo drewno również charakteryzuje się licznymi, pozytywnymi właściwościami. To bardzo twardy i wytrzymały surowiec. Przez lata stosowano go m.in. do budowy okrętów. Osoby pijące napar yerba mate [prawdopodobnie również spotkali się z tą nazwą. Z Palo Santo można wytwarzać także naczynia do przygotowywania napoju. Wpływa ono na smak przygotowanego naparu, ze względu na zawarte olejki eteryczne oraz żywice.

Palo Santo charakteryzuje się także działaniem leczniczym. Z powodzeniem można stosować okadzanie w przypadku dolegliwości bólowych. Świetnie sprawdza się przy różnego rodzaju chorobach wirusowych oraz grzybiczych. Można praktykować palenie Palo Santo podczas grypy, migreny, a także przed podróżą, zmagając się z chorobą lokomocyjną.

Palo Santo stanowi także amulet, oraz doskonałe źródło aromaterapeutycznych olejków.

Z czego wytwarzane jest Palo Santo?

Drzewo Palo Santo najczęściej występuje w Peru oraz Ekwadorze. Pozyskiwanie drewienek musi odbywać z pełnym poszanowaniem jego świętości.  Należy respektować jego rolę w kulturze oraz nie wpływać negatywnie na dalsze jego życie.

Palo Santo jest także rośliną objętą ochroną. Wynika z niej, że nie wolno ścinać żyjących drzew. Gałązki Palo Santo pozyskuje się tym samym z gałęzi, które opadły samoczynnie. Należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia. Proces ten zwykle trwa od 3.

W tym czasie w drewnie zachodzą także liczne zmiany oraz reakcje chemiczne. Wpływają one na formowanie złoża, a także krystalizację soków. Przygotowane w ten sposób drzewo Palo Santo charakteryzuje się największą ilością właściwości. Obecnie można spotkać się także z nielegalnymi uprawami Palo Santo jedynie w celu wytwarzania drewienek. Jest to działanie niezgodne z prawem i łamiące zasadę o poszanowaniu świętości.

Czy Palo Santo jest niebezpieczne?

Palenie Palo Santo jest działaniem skutecznym oraz bezpiecznym. Należy robić to ostrożnie i z rozsądkiem, lecz nie jest tu konieczna bardziej specjalistyczna wiedza niż w przypadku palenia kadzideł innego pochodzenia.

Badania naukowe wykazały antybakteryjne właściwości drzewa Palo Santo. W dużej mierze odpowiada za nie zawarty w drewnie olejek eteryczny. Trwają obecnie również badania mające na celu sprawdzeni wpływu Palo Santo na rozwój raka piersi.

Gdzie można kupić Palo Santo?

Drewno Palo Santo o odpowiedniej jakości, etycznym i prawidłowym pochodzeniu nie jest proste do kupienia. Należy przede wszystkim zwrócić szczególną ostrożność na miejsce pochodzenia. Palo Santo musi być opisane jako pozyskane na terenie Peru lub Ekwadoru.

Ze względu na coraz większą popularność drewienek Palo Santo, coraz częściej można spotkać się ze źle przygotowanymi, nieetycznie pozyskanymi lub nieprawdziwymi produktami.

Warto zwrócić uwagę również na cenę. Zbyt tanie Palo Santo powinno wzbudzić wątpliwości. Minimalna cena za niewielkie drewienko to około 10 złotych. Jedynie odpowiednio pozyskane Palo Santo, zbierane jedynie z powalonych drzew będzie charakteryzowało się wszystkimi pożądanymi właściwościami,

Jak używać Palo Santo? Czy wymaga specjalnych akcesoriów?

Korzystanie z Palo Santo nie jest trudne i może odbywać się na różne sposoby. Najprostszy to stosowanie go jako saszetki aromatycznej. Należy fragmenty Palo Santo umieścić w luźno tkanym woreczku. Dzięki temu żywiczny aromat będzie miał szansę roznosić się po całym mieszkaniu. W takiej sytuacji nie ma potrzeby korzystania z żadnych innych odświeżaczy powietrza. Zapach Palo Santo pozwól oczyścić wnętrze i sprowadzić do niego pozytywną energię.

Palo Santo bywa również wykorzystywane jako składnik różnorodnych mieszanek zapachowych. Dzięki temu można spotkać się z tym aromatem w kosmetykach, olejkach oraz produktach związanych z medycyną naturalną.

Jak się pali Palo Santo?

Palo Santo najczęściej można spotkać w formie niewielkich drewienek. Dzięki temu z łatwością można je zapalić i okadzić pomieszczenie. To najpopularniejszy sposób stosowania Palo Santo. Końcówkę pojedynczego drewienka lub niewielkiej wiązki należy zapalić na około pół minuty. Trzymając ją pod kątem 45 stopni, należy ją energicznie zdmuchnąć. Dzięki temu dym wraz z zapachem rozniesie się po całym pomieszczeniu.

Bardzo istotna zaletą Palo Santo jest fakt, że pojedyncze drewienko może być stosowane wielokrotnie.