Stanislav Grof

Stanislav Grof (ur. 1931) to wybitny amerykański psychiatra pochodzenia czeskiego, jeden z twórców psychologii transpersonalnej.

Życiorys autora

Grof urodził i wychował się w Czechach (wówczas Czechosłowacji) jako syn inżyniera chemii. Tam również uzyskał wykształcenie i rozpoczął badania naukowe, które od lat 60. XX wieku kontynuuje w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa i w Merylandzkim Ośrodku Badań Psychiatrycznych. 

Badania naukowe 

Grof uważany jest za współautora psychologii transpersonalnej, czwartej siły w psychologii, obok  psychoanalizy, behawioryzmu oraz psychologii humanistycznej. Karierę naukową rozpoczął jako psychoanalityk. Z uwagi na wolne postępy, jakie jego zdaniem dawała terapia, realizował własne badania, określane jako turbopsychoanaliza. Wykorzystywał w nich środki psychoaktywne. Po ich zażyciu prowadził psychoanalizę. Według jego publikacji efekty osiągane były znacznie szybciej. 

Jego badania nad LSD miały ogromny wkład w badanie świadomości oraz wpływu substancji psychoaktywnych na psychikę ludzką. Gdy zdelegalizowano ten środek, opracował niefarmakologiczną technikę wywoływania odmiennych stanów świadomości. Wykorzystywał do tego techniki płytkiego i głębokiego oddychania, sugestywnej muzyki, skupionej pracy z ciałem i rysowania mandali (technika określana jako oddychanie holotropowe/Grof® Breathwork). Jego badania były podstawą w opracowaniu licznych teorii z pogranicza psychiatrii i medycyny (m.in. teorii podstawowych matryc perinatalnych). Z biegiem lat teoria ta przerodziła się w „rozszerzoną kartografię ludzkiej psychiki”.

Obecnie naukowiec skupia się na prowadzeniu własnych warsztatów Grof Transpersonal Training, podczas których opisuje swoje osiągnięcia naukowe oraz szkoli przedstawicieli psychologii transpersonalnej. W 2020 roku ukazał się film dokumentalny „The Way of the Psychonaut” poświęcony pracy życiowej naukowca.

Najważniejsze publikacje: 

  1. Realms of the Human Unconscious
  2. LSD Psychoteraphy
  3. Beyond Death

Nagrody: 

  1. Kuffner Award for Psychiatry (1959)
  2. Honorowa Nagroda od Stowarzyszenia Psychologii Transpersonalnej (1993)
  3. VISION 97 (2007)
  4. Nagroda im. Thomasa R. Verny’ego (2010)

Źródła: 

  1. Pantheon World, STANISLAV GROF, https://pantheon.world/profile/person/Stanislav_Grof/
  2. Oficjalna witryna, www.stanislavgrof.com