Albert Hofmann - portret

Albert Hofmann

Albert Hofmann (1906-2008) był szwajcarskim chemikiem, który po raz pierwszy zsyntetyzował, spożył oraz opisał psychodeliczne właściwości kwasu lizergowego (LSD).

Życiorys 

Urodził się w biednej szwajcarskiej rodzinie. Jego naukę finansował ojciec chrzestny, dzięki czemu Hofmann mógł podjąć studia na Uniwersytecie w Zurychu. Studiował chemię, skupiając się na badaniach nad chityną. Był cenionym naukowcem z uwagi na ogromny wkład naukowy w badania nad substancjami psychoaktywnymi pochodzenia naturalnego. Jego wieloletnim przyjacielem i partnerem badań był entomolog Ernst Jünger. 

Badania naukowe 

Skupiając się na syntezie substancji chemicznych z roślin do użytku farmaceutycznego, po raz pierwszy w 1938 roku zsyntetyzował LSD-25 w Sandoz Laboratories. Pierwsze testy działania substancji przeprowadzał na sobie oraz kolegach z pracy. W kolejnych latach kontynuował badania m.in. nad grzybami halucynogennymi. Jako pierwszy wyizolował i zsyntetyzował psilocybinę i psylocynę. Podróżował po świecie w poszukiwaniu roślin, które potencjalnie mogłyby mieć działanie psychoaktywne. Gdy zdelegalizowano LSD, jego badania zostały wstrzymane. Pomimo że szukał medycznego zastosowania odkrytej substancji, z uwagi na przechwycenie jej przez ruch hippisowski, spotkał się ze sprzeciwem ze strony establishmentu politycznego. Jego zdaniem właśnie to sprawiło, że LSD zostało owiane złą sławą, pomimo szerokiego zastosowania w psychiatrii. 

W 2007 roku pozwolono mu na prowadzenie badań z zastosowaniem LSD w szwajcarskim szpitalu. Dało to podwaliny pod pierwsze od 35 lat badania nad potencjalnym zastosowaniem LSD w medycynie. Pracował wówczas z osobami chorymi na raka. Rok przed śmiercią znalazł się na liście 100 największych żyjących geniuszy opublikowanej przez The Daily Telegraph. 

Jego badania miały ogromny wpływ na rozwój psychoterapii m.in. przez Ronalda A. Sandisona.

Najważniejsze publikacje:  

  1. LSD: Mein Sorgenkind (LSD: My Problem Child) (1979)
  2. The Road to Eleusis: Unveiling the Secret of the Mysteries (1998)
  3. Entheogens and the Future of Religion (1999)
  4. Outside Looking In (1999)

Źródła:

P. Fusar-Pol, Albert Hofmann, the father of LSD (1906-2008), 2008.

R. M. Hecker, 100 years Albert Hofmann: LSD-miracle drug and problem child, 2006. 

*Kod nie obejmuje kategorii PROMOCJE.