Paul Stamets

Światowe guru w dziedzinie mykologii. Ten amerykański naukowiec poświęcił całe życie badaniom nad właściwościami grzybów. Dokonane przez niego odkrycia są wyznacznikiem dla osób zainteresowanych przyjmowaniem tych substancji. Jego testy opierające się w dużej mierze na śledzeniu tego, jakie znaczenie mają grzyby w różnych kulturach. Paul Stamets nie tylko udowodnił ich zbawienne działanie, ale też wysnuwa teorię, że grzyby mogą uratować naszą coraz bardziej zniszczoną planetę.

Życiorys Paula Stametsa

Paul Stamets urodził się w Salem, w stanie Ohio w 1955 roku. Jako młody chłopak i nastolatek był bardzo skryty i miał problemy w kontaktach z rówieśnikami. Wynikało to głównie z tego, że bardzo się jąkał. Wyobcowanie społeczne sprawiło za to, że bardzo przykładał się do nauki. Największy talent Paul ujawniał w naukach przyrodniczych. Spędzał długie godziny w laboratorium urządzonym w piwnicy jego domu. Po latach naukowiec żartował, że jąkanie sprawiło, że często kierował swój wzrok ku ziemi, czyli do miejsca, w którym rosną grzyby.

Już jako nastolatek Stamets po raz pierwszy spróbował zażyć roślinę, która tak go fascynowały. Efekty, które u siebie zauważył były wręcz niesamowite. Od tego czasu można powiedzieć, że grzyby całkowicie nim zawładnęły i w pełni oddał się poznawaniu ich zalet 

Działalność naukowa Paula Stametsa

Prywatne doświadczenie i fascynacja nauką mocno wpłynęły na ścieżkę zawodową Paula. Tuż po ukończeniu studiów młody mężczyzna założył firmę Fungi Perfecti. Jej działalność skupia się na uprawie i sprzedaży różnych gatunków grzybów. W zależności od właściwości są one przeznaczone bezpośrednio do spożycia lub jako dodatek kulinarny. Działalność Stametsa to także edukacja dotycząca rośliny, której poświęcił on swoje życie. W Internecie można znaleźć między innymi jego wystąpienie na TED Med podczas którego opowiada o tym, że grzyby wyleczyły nowotwór u jego matki. 

Jego pionierskie badania zaowocowały uzyskaniem wielu patentów i odkryciem kilku nowych gatunków grzybów psilocybinowych. Paul nadal jest aktywny zawodowo i zapowiada kolejne, przełomowe odkrycia. Napisał kilka książek, które stanowią podwaliny mykologii. Najważniejsze tytułu w jego dorobku, to nadal nieprzetłumaczone na język polski takie pozycje jak: „Psilocybin Mushrooms Of The World”, „Mycelium Running” oraz „Growing Gourmet & Medicinal Mush”. 

Źródła:

https://paulstamets.com/

​​https://fungi.com/pages/about-us