W Stanach Zjednoczonych toczą się badania mające na celu sprawdzenie wpływu poszczególnych psychodelików i ich potencjalnego wykorzystania medycznego. Już w 2021 roku pojawiły się pierwsze projekty mające na celu doprowadzić do dekryminalizacji niektórych specyfików, dzięki czemu ich posiadanie czy udostępnianie nie byłoby karalne.
We wrześniu tego roku senat przegłosował dekryminalizację, za którą stali weterani, ale też zwolennicy sprawiedliwości naprawczej. Niemniej jednak do wdrożenia projektu ustawy potrzebne było także poparcie gubernatora. Tym razem Gavin Newsom wstrzymał implementację ustawy.
Sprawdź o jakich psychodelikach mowa
Obecnie naukowcy badają MDMA oraz psylocybinę pod kątem potencjalnych właściwości leczniczych. Mówi się, że używki te mogłyby pomóc w leczeniu wielu chorób oraz dolegliwości, takich jak depresja, napady lęku, zespół stresu pourazowego czy różnego rodzaju uzależnienia.
Badania pokazały, że psylocybina może okazać się skuteczna w zmniejszaniu niektórych objawów. Ponadto, substancja ta może wpłynąć na poprawę jakości życia osób zmagających się ze wspomnianymi dolegliwościami. Jednakże, na samym początku warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są omawiane psychodeliki.
Co to MDMA?
3,4-metylenodioksymetamfetamina (MDMA), potocznie znana jako ecstasy, to silna substancja psychoaktywna o właściwościach pobudzających i halucynogennych. Głównie jest ona wykorzystywana w celach rekreacyjnych. Jednakże, ecstasy jest również badane pod kątem potencjalnych właściwości leczniczych, gdyż substancja ta może okazać się niezwykle skuteczna w leczeniu wielu chorób, takich jak zespół stresu pourazowego.
Zażycie MDMA znacznie wpływa na uwalnianie się dopaminy, serotoniny oraz noradrenaliny w mózgu. To z kolei prowadzi do wystąpienia wzmożonej euforii, empatii, energii oraz percepcji czuciowej.
Krótkoterminowe skutki uboczne zażycia MDMA obejmują:
- wzmożona euforia oraz poczucie szczęścia,
- wzmożona empatia oraz poczucie bliskości z innymi,
- wzmożona aktywność fizyczna,
- wzmożona percepcja czuciowa,
- zmniejszony apetyt oraz pragnienie,
- zwiększone tętno oraz ciśnienie krwi,
- rozszerzone źrenice,
- pocenie się.
Długoterminowe skutki uboczne zażycia MDMA są w dalszym ciągu badane, jednakże już teraz można wymienić potencjalne skutki uboczne, takie jak:
- Uszkodzenie neuronów serotoninowych, co z kolei może doprowadzić do depresji, napadów lęku oraz problemów z pamięcią.
- Zwiększone ryzyko wystąpienia udaru cieplnego oraz odwodnienia organizmu.
- Zwiększone ryzyko pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych.
- Uszkodzenie wątroby.
- Uszkodzenie nerek.
Należy mieć na uwadze, że ecstasy jest substancją nielegalną w większości państw. Ponadto, musimy być świadomi potencjalnego ryzyka oraz możliwych skutków ubocznych przed zażyciem MDMA, zwłaszcza jeśli borykamy się z problemami zdrowotnymi różnego rodzaju.
Jeżeli pomimo wszystko rozważasz zażycie MDMA, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą zredukować ryzyko:
- Zacznij od małej dawki, a następnie zaczekaj przynajmniej dwie godziny zanim weźmiesz więcej.
- Jeśli masz do czynienia z wysokimi temperaturami, pamiętaj o nawodnieniu oraz unikaj tańczenia przez dłuższy czas.
- Bądź świadomy objawów udaru cieplnego oraz odwodnienia, takich jak wysoka temperatura ciała, ból głowy i nudności.
- Jeżeli borykasz się z problemami zdrowotnymi różnego rodzaju, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed zażyciem ecstasy.
Czym jest Psylocybina?
Psylocybina to substancja halucynogenna, która występuje naturalnie w ponad 200 gatunkach grzybów. Grzyby te są powszechnie znane jako grzybki halucynki. Od wieków są one wykorzystywane podczas religijnych i duchowych ceremonii.
Co ciekawe, psylocybina nie jest psychoaktywna sama w sobie, jednakże, staje się ona aktywna bezpośrednio po spożyciu – przekształcając się w psylocynę. Substancja ta wiąże i aktywuje receptory serotoninowe w mózgu. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa dużą rolę, jeżeli chodzi o nasze ogólne samopoczucie, percepcję oraz funkcje poznawcze.
Skutki uboczne spożycia psylocybiny różnią się w zależności od dawki oraz od danej osoby. Jednakże, możemy do nich zaliczyć:
- Zmienione postrzeganie czasu, przestrzeni i kolorów;
- Wzmożoną empatię oraz poczucie bliskości z innymi;
- Zmiany w nastroju, takie jak euforia czy ataki lęku.
Pomimo, iż psylocybina jest uznawana za substancję bezpieczną, może ona wywołać mdłości, wymioty lub ataki paniki. Dlatego też, należy pamiętać, aby na samym początku spożywać ją w małej dawce.
We wrześniu zatwierdzono projekt ustaw
Miesiąc temu prawodawcy stanu Kalifornia zaakceptowali projekt ustawy wspierany przez weteranów oraz zwolenników sprawiedliwości naprawczej dotyczący zalegalizowania posiadania oraz spożywania ograniczonej listy naturalnych psychodelików, w których skład wchodzą między innymi tzw. grzybki halucynki.
Gavin Newsom, gubernator Kalifornii, miał zająć się 58 ustawą senacką i podjąć decyzję czy należy usunąć kary sądowe związane z posiadaniem i spożywaniem psylocybiny, innych składników aktywnych w postaci grzybów halucynogennych, meskaliny oraz dimetylotryptaminy. Ponadto, ustawa ta miała wiązać się z rozpoczęciem szczegółowych badań dotyczących leczniczego spożywania substancji psychodelicznych.
Teraz jednak gubernator Kalifornii mówi stop
Jednakże, mieszkańcy stanu Kalifornia będą musieli włożyć więcej wysiłku w zalegalizowanie halucynogenów zanim gubernator Gavin Newsom podpisze ustawę. Ta została właśnie zawetowana. Niezbędne byłoby wprowadzenie szczegółowych badań dotyczących leczniczego użycia tych substancji. Sam Newsom potwierdził, że jeszcze minie dużo czasu zanim stan Kalifornia zalegalizuje halucynogeny.
W swojej wiadomości gubernator napisał: „Kalifornia powinna natychmiast rozpocząć prace nad ustaleniem wytycznych dotyczących leczenia – uwzględniając informację o dawkowaniu, terapeutycznych wytycznych, zasad zapobiegania wykorzystaniu terapii, a także dodać informacje o zaświadczeniu lekarskim o braku problemów z psychozą”.
Źródła:
https://www.forbes.com/sites/ajherrington/2023/10/09/california-governor-vetoes-psychedelics-legalization-bill/