Opublikowano

Psylocybina i MDMA – oficjalnie lekami!

Australia psychodeliki

Oficjalnie ogłoszono, że grzyby halucynogenne oraz MDMA będą środkami dozwolonymi do użytku medycznego w Australii. Tamtejszy urząd nadzoru farmaceutyków TGA poinformował o tym, iż wspomniana decyzja wejdzie w życie już 1 lipca 2023 roku. Od tego momentu uprawnieni psychiatrzy będą mogli przepisywać MDMA i psylocybinę w celach terapeutycznych. Co to oznacza i co warto wiedzieć na ten temat?

Therapic Goods Administration (TGA) ogłosił w piątek 3 lutego zaskakujące ogłoszenie. Okazuje się, że po dziesięcioleciach demonizowania możliwe będzie wykorzystywanie psylocybiny zawartej w grzybach halucynogennych oraz metylenodioksymetamfetaminy (MDMA) znanej jako ecstasy w kontrolowanym środowisku medycznym. Oznacza to więc, że Australia oficjalnie uznała wymienione wyżej środki za leki, które można wykorzystać w leczeniu zespołu stresu pourazowego oraz depresji.

TGA dosadnie podkreślił, iż istnieją wystarczające dowody na potencjalne korzyści dla niektórych pacjentów, wynikające z zastosowania MDMA i psylocybiny.

Psylocybina pomocna w leczeniu depresji

Depresja, tak jak każda inna choroba, u każdego może przebiegać w nieco inny sposób. Niekiedy zdarza się, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów i konieczne jest znalezienie innego rozwiązania, które pomoże choremu stanąć na nogi i odzyskać radość z życia.

Jedną z osób, które zawzięcie walczyły z nawracającą depresją jest aktorka Kristen Bell – okazuje się jednak, że leczenie nie przynosiło większych skutków, aż do momentu, kiedy Kristen, szukając alternatywnych rozwiązań, postanowiła spróbować grzybków zawierających psylocybinę. Jak się okazuje, już po jednorazowym spożyciu aktorka poczuła się znacznie lepiej. Choć nie da się ukryć, że psylocybina wciąż w niektórych kręgach budzi pewne kontrowersje, wielu lekarzy zauważyło jej pozytywne działanie pomagające w leczeniu depresji. Skuteczność tę potwierdzają również pacjenci, którzy brali udział w badaniach klinicznych.

Psylocybina to psychodelik naturalny klasyczny, który podczas badań przeprowadzonych przez brytyjskiego psychiatrę i farmakologa Davida Nutta uznany został za najmniej szkodliwy spośród 20 wybranych substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu oraz 18 reprezentatywnych narkotyków).

MDMA łagodzi objawy PTSD

Okazuje się, że MDMA w połączeniu z intensywną terapią jest w stanie złagodzić objawy PTSD, czyli ciężkiego zespołu stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder). Steven Gold, psycholog kliniczny z Fort Lauderdale i emerytowany profesor Uniwersytetu Nova Southeastern na Florydzie stwierdził, że “stosowanie leków psychodelicznych może znacznie poprawić wynik terapii”.

Badania, które odbyły się w USA, Kanadzie i Izraelu wykazały, że stan większości osób poddanych terapii z wykorzystaniem MDMA zauważalnie się poprawił – do tego stopnia, że można było uznać je za wyleczone.

MDMA, czyli syntetyczna substancja szerzej znana jako ecstasy jest w stanie poprawić los wielu pacjentów zmagających się z opornymi na leczenie przypadkami PTSD.

TGA zaskoczył swoją decyzją

Organ rządowy, który odpowiedzialny jest za regulację leków (TGA) 3 lutego ogłosił, że od 1 lipca 2023 roku uprawnieni psychiatrzy będą mieli możliwość przepisywania MDMA, jako środka pomocnego w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz psylocybiny – aktywnego składnika magicznych grzybów – w celu zwalczania lekoopornej depresji.

Początkowo jednak pacjenci otrzymywać będą “niezatwierdzone” leki, zawierające te substancje – wynika to z faktu, iż TGA nie zatwierdził jeszcze żadnych leków zawierających psylocybinę i metylenodioksymetamfetaminę.

Nie da się ukryć, że decyzja była sporym zaskoczeniem, gdyż jeszcze w grudniu 2021 roku TGA uznał, iż nie powinno się zmniejszać harmonogramu wprowadzania leków do użytku medycznego.

Długo wyczekiwana decyzja

Choć decyzja australijskiego urzędu nadzoru farmaceutyków jest krokiem w stronę lepszego jutra dla wszystkich, którzy zmagają się z depresją lub zespołem stresu pourazowego, to należy pamiętać, że przepisywanie tych środków ograniczone będzie jedynie do psychiatrów ze względu na ich specjalistyczne kwalifikacje i równie specjalistyczną wiedzę w zakresie diagnozowania oraz leczenia pacjentów z poważnymi chorobami psychicznymi.

Aby móc przepisywać leki, psychiatrzy będą musieli zostać zatwierdzeni przez TGA w ramach programu Authorized Prescriber Scheme. Umożliwia on wydawanie pozwoleń na przepisywanie leków pod ścisłą kontrolą, dzięki której zapewnione jest bezpieczeństwo pacjentów.

– Możliwość przepisywania (tych środków) będą mieli jedynie psychiatrzy, biorąc pod uwagę ich specjalistyczne kwalifikacje i ekspertyzę w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne – przekazał TGA.

Decyzja podkreśla obecny brak opcji dla pacjentów z określonymi, opornymi na leczenie chorobami psychicznymi. MDMA i psylocybina będą więc mogły być stosowane terapeutycznie w kontrolowanych warunkach medycznych. Podczas terapii wspomaganej psychodelikami pacjenci wymagają jednak stałej kontroli.

– Poprzez tę decyzję dostrzeżono obecny brak opcji dla pacjentów chorujących na specyficznie odporne na leczenie choroby umysłowe – napisano w oświadczeniu.

Pomoc pacjentom z chorobami umysłowymi

TGA zaznaczył, że w przypadku depresji i PTSD istnieją wystarczające dowody na potencjalne korzyści dla niektórych pacjentów wynikające z zastosowania MDMA i psylocybiny. Z kolei Mike Musker, badacz zdrowia psychicznego i znawca tematyki zapobiegania samobójstwom z Uniwersytetu Australii Południowej, podkreślił, że krok, jaki podjął TGA był bardzo długo wyczekiwany.

– Jest wiele osób w społeczności cierpiących na zespół stresu pourazowego i depresję, szczególnie wśród weteranów i osób ze służb ratunkowych, na które standardowe leki psychiatryczne nie działały – powiedział badacz.

Choć środki te będą używane w niezwykle ograniczonym zakresie i wciąż pozostaną formalnie zabronione, to jest to“bardzo dobry krok w przeciwną stronę niż wieloletnie demonizowanie narkotyków” – zdaniem dr Davida Caldicotta, wykładowcy na wydziale medycyny ratunkowej na Australian National University.

Źródła: https://www.tga.gov.au/news/media-releases/change-classification-psilocybin-and-mdma-enable-prescribing-authorised-psychiatrists