Changa – zioła nasycone DMT – palone DMT

Changa lub Czanga jest tradycyjną mieszanką ziół przeznaczoną do palenia. Za jej działanie odpowiada DMT znajdujące się w niektórych roślinach oraz liście ajałaska. Niekiedy dodawane są również dodatkowe składniki, wpływające na aromat lub potęgujące działanie. Czasem można spotkać mieszanki wzbogacone o rośliny wykazujące inne właściwości lecznicze.

Czym jest Changa?

Czanga jest stosunkowo świeżą mieszanką. Odkrył ją Australijczyk Julian Palmer około 2000 roku. Ayahuasca zainspirowała go do poszukiwania nowych zastosować DMT. Bardzo szybko mieszanka zyskała popularność, szczególnie wśród słuchaczy muzyki Psychedelic trance. Ze względu na łatwość zastosowania i krótkotrwałe efekty psychodeliczne, zainteresowanie jej zażywaniem nieustająco rośnie.

W skład klasycznej Czangi wchodzą liście ajałaska, dziewanna, passiflora, mięta pieprzowa raz odrobina nagietka i niebieskiego lotosu. Choć wszystkie składniki pojedynczo były znane od lat, dopiero umiejętne połączenie pozwoliło osiągnąć pożądane efekty.

Właściwości wynikające ze spożywania Czangi

Odczucia po zażyciu Changi są bardzo indywidualną kwestią. Najczęściej wpływa ona na nastawienie do otoczenia i ludzi, ale może również zmienić nastawienie oraz kondycję psychiczną. Ze względu na zwiększoną świadomość oraz wrażliwość na dźwięki i kolory, zażywanie czangi podczas spotkań towarzyskich może mieć negatywne skutki. Wiele osób doświadcza wizji i zmian w odczuwaniu upływu czasu. Skutki te trwają zwykle 10-15 minut. DMT obecne w mieszance może jednak przytłoczyć, dlatego ważne jest, aby proporcje dobrać indywidualnie. Kluczowe jest również źródło, z którego pochodzi Changa, warto zadbać o to, aby było sprawdzone.

Ayahuasca a Changa

Choć Changa jest znana jedynie od kilkunastu lat, wcześniej stosowano ajałaskę. Choć zasady oraz cel stosowania były podobne, znacząco różnił się sposób zażywania. Ayahuasca powstawała ze zgniecionych na miazgę liści, które należało zalać wrzątkiem. Tak powstały napar musiał zostać wzbogacony o MAO-I, tak aby efekt psychodeliczny mógł być trwalszy. Substancja ta odpowiada za spowolnienie rozpadu DMT. Dzięki temu wywołane wrażenia mogą utrzymać się do kilku godzin.

Jakie są skutki DMT?

DMT jest składnikiem głównie odpowiedzialnym za psychodeliczne reakcje organizmu. Jest to substancja występująca naturalnie i wydzielana przez ciało podczas snu. Wpływa na percepcje i świadomość. Może powodować odczucia euforyczne, które pozwalają odkryć prawdę o sobie i wszechświecie. Zniekształcenie przestrzenie i zanik ego pojawiają się równie często. W przypadku niskiej odporności lub przez nieumiejętne spożycie DMT może powodować również nudności i wymioty.

Warto również wspomnieć o przeciwbólowych właściwościach DMT. Prowadzone są obecnie badania, mające udowodnić lecznicze działanie Czangi oraz pozytywne efekty w terapii przewlekłego bólu.

Jak przyjmować DMT?

Najczęściej spotykanym sposobem zażywania DMT jest palenie – w przypadku Czangi lub waporyzacja w przypadku czystego DMT. Dla początkujących bardziej polecana jest Changa.

Pozytywne właściwości DMT w terapii neurologicznej

Badania analizujące wpływ zażywania Changi na pacjentów cierpiących na przewlekły ból jest jednym z wielu. Trwają również prace nad wpływem DMT na przyspieszenie wzrostu neuronów, co miałoby ogromny wpływ na leczenie pacjentów po udarze. Ajałaska może mieć również terapeutyczny wpływ na osoby cierpiące na depresje. Odpowiada za nie pochodna tryptaminy, będącej nieselektywnym agonistą receptorów serotoninergicznych.

Źródła:

https://sin.org.pl/substancje/dmt/

„Ayahuaska – potencjalne właściwości terapeutyczne w psychiatrii. Przegląd badań”

NEUROLOGIA PRAKTYCZNA, 5/2016

https://ichi.pro/pl/co-to-jest-changa-psychodelik-o-ktorym-prawdopodobnie-nigdy-nie-slyszales-jeszcze-135260695396050


changa