Soplówka jeżowata, znana również jako Lion’s Mane lub Hericium erinaceus, to jadalny grzyb, który wyglądem przypomina lwią grzywę. Od dawna stosuje się go w tradycyjnej medycynie chińskiej. Dostępny jest również w formie suplementu. Sprawdź, czy warto włączyć go do swojej diety!
Lion’s Mane: działanie
Badania dowodzą, że soplówka jeżowata zawiera beta-glukan i antyoksydanty. Zwolennicy twierdzą, że może pomóc w przypadku choroby Alzheimera, depresji, demencja stercza i choroby Parkinsona. Najprawdopodobniej łagodzi stan zapalny i uczucie niepokoju, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto badacze twierdzą, że Lion’s Mane wzmacnia układ odpornościowy, poprawia trawienie i chroni przed rakiem. Jeśli chcesz włączyć grzyba do swojej diety, sięgnij po ekstrakt z soplówki jeżowatej. Znajduje się w nim mnóstwo substancji bioaktywnych, które poprawiają kondycję organizmu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że może przynieść ulgę we wrzodach żołądka i dwunastnicy.
Aktualne badania – potwierdziły, że Lion’s Mane może wspomóc leczenie cukrzycy, stwardnienia rozsianego, chorób nowotworowych, a także hipertriglicerydemii i hipercholesterolemii. Prawdopodobnie poprawia też nastrój i koncentrację.
Na co pomaga soplówka jeżowata?
Badania wykazały, że lwia grzywa ma właściwości immunomodulujące i przeciwnowotworowe. Pacjenci, którzy przyjmowali Hericium erinaceus w trakcie chemio- lub radioterapii, odczuwali mniej skutków ubocznych.
Jedno z badań klinicznych potwierdziło pozytywny wpływ Lion’s Mane na funkcje poznawcze. Stosowano w nim następujące dawki:
- 750 mg/ dzień, uczestnicy przyjmowali 3 razy dziennie 1 tabletkę 250 mg, zawierającą 96 proc. suchego proszku soplówki jeżowatej, przez 16 tygodni,
- 3 g/dzień w formie tabletki przez 16 tygodni,
- 5 g/dzień owocnika dodawanego do zupy.
Japońscy naukowcy w 2009 roku przetestowali Hericium erinaceus na kobietach i mężczyznach w wieku 50-80 lat. W porównaniu z grupą kontrolną uczestnicy, którzy przyjmowali Lion’s Mane, osiągnęli lepsze wyniki w testach funkcji poznawczych na różnych etapach badania.
Należy zaznaczyć, że 4 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania suplementu ich wyniki ponownie spadły. Można więc wyciągnąć wnioski, że Hericium Erinaceus wspiera pracę mózgu, ale efekty nie są trwałe.
Soplówka jeżowata: właściwości
Wielki, kudłaty, biały grzyb znajduje się w naszym kraju pod ścisłą ochroną gatunkową, natomiast w Azji hodowany jest na plantacjach. Zazwyczaj obrasta martwe drewno lub drzewo liściaste. Składa się z miąższu owocnika i pręcików reprodukcyjnych, przypominających lwią grzywę lub sople lodu.
Badania wykazały, że soplówka jeżowata ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. To oznacza, że może pomóc w leczeniu uszkodzonych nerwów. Prawdopodobnie spowolni postęp choroby neurodegeneracyjnej, a także zminimalizuje intensywność zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. Lion’s Mane zawiera erynacyny, czyli substancje, które stymulują produkcję komórek nerwowych. W ten sposób grzyb przyspiesza procesy metaboliczne komórek, ułatwia zapamiętywanie, a także poprawia sprawność umysłową i koncentrację.
Ponadto soplówka jeżowata jest dobrym źródłem witaminy A, C, H, cynku, żelaza, germanu, potasu i selenu. Dostarcza również podstawowych aminokwasów. Niektórzy eksperci sugerują, że może być świetnym zamiennikiem mięsa w diecie wegetariańskiej.
Jak „lwia grzywa” wpływa na układ nerwowy?
Soplówka jeżowata należy do grzybów witalnych, czyli takich, które mają właściwości witalne. Badacze twierdzą, że może pomóc w pozbyciu się negatywnych emocji. Lion’s Mane wzmacnia układ nerwowy, jednocześnie wspiera wzrost nerwów w hipokampie. Nie zmienia natomiast aktywności neuroprzekaźników tak, jak to czyni większość leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Hipokamp to niewielka struktura mózgu, która odpowiada za pamięć i odczuwanie emocji.
Soplówka jeżowata dodaje energii do działania, niezależnie od jej korzyści dla funkcji poznawczych. Ponadto przyspiesza regenerację nerwów obwodowych, co sugeruje, że może pomóc w powrocie do zdrowia po urazie. Mikroflora jelitowa wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Lions’ Mane wspiera przewód pokarmowy, a tym samym poprawia sprawność umysłową.
Jak uprawiać soplówkę jeżowatą?
Lion’s Mane ma białe, biało-brązowe lub biało-różowe owocniki. Można uprawiać je na trocinach lub drewnie drzew liściastych. Na otwartym terenie zbiera się je wiosną i jesienią. Z drugiej strony owocniki są wrażliwe na zmienność pogody, w związku z tym wielu ekspertów poleca uprawę na trocinach. Aby zmaksymalizować efekty, podłoże z trocin należy wzbogacić białkiem i węglowodanami. Dobrze sprawdzą się tutaj śruta zbożowa lub otręby pszenne. Proponowane dodatki mogą stanowić maksymalnie 20 proc. podłoża.
Soplówka jeżowata: przepisy
Lwią grzywę trzymaj w papierowej torbie w lodówce, dzięki czemu pozwolisz jej swobodnie oddychać. Połóż ją w górnej części lodówki, by zapewnić jej dobry przepływ powietrza. Szybko opłucz Lion’Mane, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Nie mocz jednak go zbyt długo, w przeciwnym razie nasiąknie wodą. Stanie się wtedy gumowaty i rozmokły.
Po ugotowaniu soplówka jeżowata jest soczysta, delikatna, krucha i mięsista. Zachwyca łagodnym, orzechowym, lekko słodkawym smakiem. Możesz ją dodać do makaronu lub sałatek.
Zastanawiasz się, jak gotować soplówkę jeżowatą? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Najpierw pokrój spód grzybów, a następnie pokrój je w plasterki. Odetnij brudną część. Rozgrzej na patelni oliwę z oliwek i masło, a następnie gotuj Lion’s Mane na średnim ogniu, przez 2 minuty. Odwróć grzyby i gotuj jeszcze przez 1-2 minuty. Kiedy już zarumienią z dwóch stron, możesz je doprawić sosem sojowym, szczyptą soli i proszkiem czosnkowy.
Jak jeść soplówkę jeżowatą?
Proponowane grzyby możesz jeść na surowo, w postaci suszonej lub ugotowanej. A jeśli chętnie eksperymentujesz w kuchni, wrzuć grzyba do kubka i zalej go wrzątkiem. W ten sposób wyczarujesz herbatę o wyjątkowym smaku i aromacie. Możesz również usmażyć soplówkę jeżowatą na patelni, po pokrojeniu na plasterki. Sprawdzi się też się jako pyszna przekąska. Jeśli lubisz poznawać nowe smaki, połóż ją na kanapce lub dodaj do smażonego kalafiora albo tofu.
Lion’s Mane: dawkowanie
Suplementy z soplówką jeżowatą dostępne są w formie płynu, tabletek, kapsułek i proszku. Zanim zaczniesz je stosować, skontaktuj się z lekarzem, by ustalił odpowiednią dawkę.
Proponowany suplement możesz wymieszać z herbatą, kakao, kawą lub koktajlem. Producenci zalecają, by przyjmować 500 mg preparatu trzy razy dziennie. Nie przekraczaj zalecanej dawki. Pij napój od razu po przygotowaniu.
Opinie na temat soplówki jeżowatej
Naukowcy twierdzą, że większość korzyści wynika z możliwych właściwości neuroprotekcyjnych Hericium erinaceus. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które potwierdziłyby tę tezę.
Niektóre osoby twierdzą, że soplówka jeżowata smakiem przypomina im homara. Doceniają korzyści zdrowotne, jakie płyną z jej regularnego stosowania. Lion’s Mane poprawia samopoczucie i koncentrację oraz ułatwia zapamiętywanie. Ponadto wzmacnia układ immunologiczny, dlatego warto go przyjmować w okresie jesienno-zimowym.
Soplówka jeżowata: przeciwwskazania
Na chwilę obecną nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem suplementów na bazie lwiej grzywy. Należy jednak jej unikać po przeszczepie, ponieważ mogłaby wpłynąć na odrzucenie narządu.
Tutaj o grzybie CHAGA – brzmi prawie jak CHANGA 😉 – a tutaj o CORDYCEPS czyli MACZUŻNIK
O Soplówce Jeżowatej w Polsce – przeczytasz więcej na Atlas Grzybów Polski.