Terence Mckenna

Terence Kemp McKenna (1946-2000) był amerykańskim etnobotanikiem i autorem pseudonaukowych koncepcji.

Życiorys 

Pochodził z religijnej rodziny zamieszkałej w stanie Kolorado. W dzieciństwie, z uwagi na wadę wzroku oraz niską aktywność fizyczną nie miał wielu kolegów. Zamiast tego zainteresował się archeologią i geologią, z czym później chciał związać swoją karierę naukową. Duży wpływ na jego późniejsze życie miała lektura książek Aldousa Huxleya, szczególnie informacje na temat środków halucynogennych. 

Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Na Tussman Experimental College uzyskał tytuł licencjata z Ekologii i Ochrony Przyrody. W okresie studiów testował sporo substancji psychoaktywnych. Po zakończeniu edukacji podróżował po Azji, zawodowo zajmując się nauką angielskiego, a później przemytem haszyszu. Następnie odbył kilka podróży do Amazonii, gdzie z bratem poszukiwali psychoaktywnych substancji zawartych w grzybach. Podczas jednego z rytuału z użyciem tejże doświadczenia dały podwaliny Teorii Nowości. 

Twórczość 

McKenna wielokrotnie poddawał się rytuałom z użyciem silnie psychoaktywnych substancji. Był zwolennikiem zażywania ich w dużych dawkach, twierdząc, że tylko wówczas można dostrzec ich właściwe działanie. W kolejnych latach kontynuował swoje badania nad adoptowaniem upraw amazońskich grzybów. Wielokrotnie organizował wykłady, stając na czele ruchu psychedelicznego. Największą popularność przyniosły mu wypowiedzi dotyczące grzybów psilocybinowych, yagé, konopi indyjskich i DMT. Jest autorem Teorii Nowości (Novelty theoryoraz Stoned Ape (teorii ewolucji człowieka).

Mckenna przez pewien czas poszukiwany był przez Interpol z uwagi na swoją działalność powiązaną z nielegalnymi substancjami. Zaadoptował metody uprawy amazońskich grzybów w warunkach domowych w publikacji Magic Mushroom Grower’s Guide. 

Jego teorie w połączeniu z wierzeniami Majów dały początek przypuszczeniom o nastaniu końca świata w 2012 roku. 

Publikacje:

  1. The Invisible Landscape: Mind, Hallucinogens and the I Ching
  2. True Hallucinations (1993)
  3. Psilocybin: Magic Mushroom (1976)

Źródła:

P. F. Walter,  Terence McKenna and Ethnopharmacology: Short Biography, Book Reviews, Quotes, and Comments, 2015.