Opublikowano

Dzięki psychodelikom ludzie są mniej podatni na cukrzycę i choroby serca?

cukrzyca choroby serca psychodeliki

Wiele osób wciąż uważa, że substancje psychodeliczne mają negatywny wpływ na zdrowie a osoby, które regularnie je przyjmują mają częstsze problemy, schorzenia oraz dolegliwości. Czy to jednak jest prawdą? Okazuje się, że nie do końca. Wprost przeciwnie. Najnowsze badania pokazują, że stosowanie psychodelików może mieć nawet pozytywny wpływ na nasze samopoczucie a także zmniejszenie ryzyka zachorowania na pewne choroby, które mają już charakter chorób cywilizacyjnych.

W dzisiejszych czasach coraz większy odsetek osób zmaga się z otyłością oraz płynącymi z niej skutkami takimi jak cukrzyca czy choroby serca. Nic więc dziwnego, że naukowcy prowadzą liczne badania nad substancjami mogącymi poprawić ten stan rzeczy. Badania te są na tyle szeroko zakrojone, że coraz częściej dotyczą również leków i substancji o działaniu psychodelicznym. Okazuje się, że to co część osób uznawała za destrukcyjne i szkodliwe tak naprawdę może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Serwis Psychology Today opublikował w ostatnim czasie artykuł, który potwierdza, że stosowanie substancji psychodelicznych może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. W artykule cytowane są wyniki badań takich jak:

  • Simonsson, O., Hendricks, P. S., Carhart-Harris, R., Kettner, H., & Osika, W. (2021). Association Between Lifetime Classic Psychedelic Use and Hypertension in the Past Year. Hypertension, 
  • Simonsson, O., Osika, W., Carhart-Harris, R., & Hendricks, P. S. (2021). Associations between lifetime classic psychedelic use and cardiometabolic diseases. Scientific Reports, 
  • Simonsson, O., Sexton, J. D., & Hendricks, P. S. (2021). Associations between lifetime classic psychedelic use and markers of physical health. Journal of Psychopharmacology.

Czego dotyczyły badania?

Badania obejmowały osoby, które przyjmowały klasyczne leki psychodeliczne, takie jak LSD, psylocybina i ayahuasca. Sprawdzany był ich wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, fizyczne, jak i na subiektywną ocenę swojego samopoczucia przez uczestników badania. Wspomniane w artykule oraz przez nas wyżej badania dotyczyły osób, które stosowały narkotyki i substancje psychodeliczne przez całe swoje życie.
Warto jednak wspomnieć również, że w artykule znajdziemy również opisy wyników badań, które dotyczyły również osób, które chociaż jednokrotnie miały do czynienia z substancjami psychodelicznymi. Wnioski płynące z badań są bardzo optymistyczne i mogą przyczynić się zarówno do legalizacji środków psychodelicznych, jak i do realnej poprawy życia wielu osób. 

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Opisy wyników badań naukowych, jakie opublikował serwis Psychology Today wyraźnie potwierdzają, że nawet jednokrotne przyjęcie substancji psychodelicznej przyczynia się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi w przeciągu roku. W badaniu tym wykorzystano dane pochodzące z National Survey on Drug Use and Health, corocznej ankiety przeprowadzanej w USA.
Pozytywne są też wnioski dla osób, które przyjmują psychodeliki długofalowo. Udowodniono bowiem, że osoby te miały niższe wskaźniki zdiagnozowania choroby serca lub cukrzycy, rzadziej cierpiały na otyłość, lepiej oceniały swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Na poprawę ich zdrowia wpływała również redukcja stresu. Warto wspomnieć również o tym, że autorzy badania wysnuwają nawet tezę iż klasyczne psychodeliki mają właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące.