Opublikowano

Psychodeliki należą wg. polskiego prawa do “substancje o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania…” – jak jest naprawdę?

“Substancje psychotropowe grupy I-P to substancje o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych”

W tej grupie mamy między innymi właśnie psychodeliki. I już w pierwszej części tego zdania mamy dwa kłamstwa. Ostatnio świat naukowy bombarduje nas badaniami i dowodami na temat zastosowań medycznych enteogenów. Psylocybina, meskalina, DMT itd coraz śmielej pokazują swoje zastosowania medyczne, więc o jakim braku zastosowań mówimy? 😉

Kolejne kłamstwo to duży potencjał nadużywania. Przypomnę tylko w tym miejscu, że alkohol i papierosy, też są narkotykami, które mają chyba największy potencjał nadużywania i o ile przy alkoholu można mówić o jakimś potencjale medycznym, to przy papierosach całkowity go brak. A same psychodeliki, jak już wielokrotnie udowodniono badaniami, nie są uzależniające. 
Więc jak to jest, że niektóre rzeczy, choć mają niszczący wpływ na nasze zdrowie i społeczeństwo są legalne, a inne które nie uzależniają i jednocześnie mają ogromny potencjał medyczny są zakazane? 

Dlatego z miłą chęcią dołożę kolejne badanie, które mówi o tym, że psychodeliki leczą… a dokładnie tym razem meskalina kontra depresja.

W badaniu wzięło udział 452 osoby z całego świata. Uczestnicy wypełnili obszerny kwestionariusz dotyczący ich doświadczeń z meskaliną. Przeszli również ocenę zdrowia psychicznego, w której zgłosili objawy depresji, lęku, zespołu stresu pourazowego, nadużywania alkoholu lub zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, zaburzeń związanych z używaniem narkotyków.

Ponad połowa biorących udział w badaniu wskazała, że podczas ceremonii meskalinowej borykała się depresją. Jednak jak wykazało badanie, pośród ludzi chorujących na depresje 86% zgłosiło znacząca poprawę swoje stanu psychicznego po zażyciu meskaliny. U ludzi, którzy męczyli się z różnymi lękami, poprawę zgłosiło 80%.

Opracowanie: Patryk Klimczak

Źródło: https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acsptsci.1c00018